Zakończony
od 02.05.2017 do 07.08.2017

 

 

Zakończony 07.08.2017

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 publikuje listę projektów, które zostały rekomendowane do dofinansowania.

Uwaga! 

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 informuje o przedłużeniu terminu, do którego można składać wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu dla Działania 1.3.

Termin, do którego można składać wnioski zostaje wydłużony do 7 sierpnia 2017 r.

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 1.3 Rozwój publicznej infrastruktury badawczej, mający na celu wsparcie projektów, które zwiększają wykorzystanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w gospodarce.


Numer naboru: RPZP.01.03.00-IZ.00-32-001/17

Informacje o naborze

Termin, od którego można składać wnioski

02 maja 2017 r.

Termin, do którego można składać wnioski

7 sierpnia 2017 r. (wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami w wersji elektronicznej należy opublikować w Serwisie Beneficjenta Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (LSI2014) do godz. 15:00).

Miejsce składania wniosków

Pisemny wniosek o przyznanie pomocy można składać osobiście (a także wysłać drogą pocztową lub przesyłką kurierską) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 pod adresem:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wydział Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego

ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 30

70-203 Szczecin

Termin rozstrzygnięcia konkursu

grudzień 2017 r.

Sposób składania wniosków o dofinansowanie

Skuteczne złożenie dokumentacji aplikacyjnej polega na opublikowaniu wniosku wraz z załącznikami w wersji elektronicznej w Serwisie Beneficjenta Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (LSI2014) w terminie naboru projektów oraz doręczeniu do IZ RPO WZ pisemnego wniosku o przyznanie pomocy, podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji obowiązującymi wnioskodawcę, zawierającego właściwą sumę kontrolną, najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zakończenia naboru projektów, tj. do dnia 14 sierpnia 2017 r. (UWAGA: Ze względu na to, że na mocy zarządzenia nr 62/17 Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 3 lipca 2017 r. dzień 14 sierpnia 2017 r. został ustalony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego dniem wolnym od pracy, termin doręczenia do IZ RPO WZ pisemnego wniosku o przyznanie pomocy upływa 16 sierpnia 2017 r.)

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu złożenia dokumentacji aplikacyjnej oraz dotyczące możliwości dokonywania uzupełnień zawarte są w treści regulaminu konkursu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

W ramach Działania 1.3 podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie są:

a)Uczelnie wyższe,
b)Jednostki naukowe,
c)Konsorcja naukowo-przemysłowe, w którym rolę wiodącą pełni podmiot o którym mowa w ppkt. a) lub b).

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty ujęte w załączniku 5b do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Zachodniopomorskiego.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

1)Wsparcie kierowane będzie na inwestycje umieszczone za Zachodniopomorskiej Liście Infrastruktury Badawczej, polegające na tworzeniu lub rozwijaniu infrastruktury badawczej w jednostkach naukowych, w zakresie niezbędnym do uruchomienia lub rozszerzenia działalności badawczo-rozwojowej w obszarach kluczowych dla rozwoju gospodarczego regionu określonych jako inteligentne specjalizacje, z wyłączeniem kosztów osobowych oraz kosztów utrzymania infrastruktury.

2) Projekt musi być ujęty w załączniku 5b do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Zachodniopomorskiego.

3) Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia, w których założono, że:
    a)rezultat projektu jest przeznaczony do wykorzystania jedynie w działalności gospodarczej i tym samym projekt będzie objęty pomocą publiczną/pomocą de minimis. Wówczas wsparta infrastruktura może zostać wykorzystana w pełnym zakresie do prowadzenia działalności gospodarczej,
    b)rezultat projektu jest przeznaczony do wykorzystania w działalności gospodarczej i niegospodarczej, przy czym część projektu w zakresie infrastruktury badawczej  przeznaczonej do wykorzystania gospodarczego musi stanowić nie mniej niż 30% bezpośrednich kosztów kwalifikowanych    w projekcie i jest objęta pomocą publiczną.
4) W przypadku gdy projekt związany jest z powstaniem infrastruktury wykorzystywanej zarówno do działalności gospodarczej, jak również niegospodarczej konieczne będzie stosowanie mechanizmu monitorowania i wycofania, o którym mowa w § 12 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę badawczą w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 899). W przypadku przekroczenia obowiązującej maksymalnej intensywności pomocy konieczne będzie pomniejszenie dofinansowania.
5) Minimum 2,5% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu musi być sfinansowane ze środków jednostek naukowych i ponoszone w formie wkładu finansowego.
6) Nowe przedsięwzięcie w zakresie infrastruktury badawczej nie może powielać dostępnej infrastruktury badawczej wnioskodawcy oraz istniejących w regionie zasobów (co najmniej na terenie województwa zachodniopomorskiego). Projekt powinien stanowić element dopełniający istniejącą infrastrukturę badawczą, która będzie wykorzystywana do realizacji projektów badawczych i będzie stanowić poszerzenie oferty badawczej, w odniesieniu co najmniej do obszaru województwa zachodniopomorskiego.
7) Infrastruktura badawcza wsparta w ramach projektu powinna być dostępna dla szeregu użytkowników (w tym przedsiębiorstw) na przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach, a cena pobierana za prowadzenie i użytkowanie infrastruktury powinna odpowiadać cenie rynkowej. Przedsiębiorstwom, które finansują co najmniej 10% wartości kosztów kwalifikowalnych inwestycji w infrastrukturę, w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, można przyznać preferencyjny dostęp do infrastruktury badawczej na bardziej korzystnych warunkach. Aby uniknąć nadmiernej rekompensaty, dostęp ten musi być proporcjonalny do wkładu przedsiębiorstwa w koszty inwestycji, a warunki te należy podawać do wiadomości publicznej
8) Ze wsparcia wyłączone są:
a)inwestycje w infrastrukturę dydaktyczną szkół wyższych,
b)przedsięwzięcia służące wyłącznie działalności niegospodarczej lub przedsięwzięcia, w których udział w zakresie infrastruktury badawczej przeznaczonej do wykorzystania gospodarczego wynosi mniej niż 30% bezpośrednich kosztów kwalifikowanych w ramach projektu (z wyłączeniem wydatków objętych pomocą de minimis).
9) Dofinansowanie udzielane będzie projektom o charakterze stacjonarnym, tj. projektom, dla których możliwe jest określenie ich lokalizacji, przy czym lokalizacja projektu musi znajdować się na terenie województwa zachodniopomorskiego.
10) W ramach konkursu premiowane będą m.in. projekty, w których zakłada się:
-przyrost miejsc pracy pracowników B+R,
-zaangażowanie wkładu pochodzącego od przedsiębiorcy/przedsiębiorców w finansowaniu całkowitych wydatkach kwalifikowalnych projektu.

Kryteria wyboru projektów

Stanowią załącznik do Regulaminu konkursu

Finanse

Maksymalny poziom dofinansowania projektu ze środków EFRR wynosi:

  • w przypadku wydatków kwalifikowalnych nieobjętych schematami pomocy publicznej lub pomocą de minimis, tj. w odniesieniu do części infrastruktury służącej działalności niegospodarczej – 85%. W przypadku, gdy na realizację ww. wydatków nie zostanie udzielona dotacja celowa pochodząca ze środków krajowych – 100%,
  • w przypadku wydatków kwalifikowalnych objętych schematem pomocy publicznej tj. w odniesieniu do części infrastruktury służącej działalności gospodarczej – 50%,
  • w przypadku wydatków kwalifikowalnych objętych pomocą de minimis – 85%.

Minimalny wkład własny wnioskodawcy wynosi:

  • w przypadku wydatków kwalifikowalnych nieobjętych schematami pomocy publicznej lub pomocą de minimis, tj. w odniesieniu do części infrastruktury służącej działalności niegospodarczej – 15%. W przypadku, gdy na realizację ww. wydatków zostanie udzielona dotacja celowa pochodząca ze środków publicznych – 0%,
  • w przypadku wydatków kwalifikowalnych objętych schematem pomocy publicznej tj. w odniesieniu do części infrastruktury służącej działalności gospodarczej – 50%,
  • w przypadku wydatków kwalifikowalnych objętych pomocą de minimis – 15 %.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu: nie dotyczy.

Maksymalna wartość wydatków całkowitych projektu wynosi: nie dotyczy .

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 25 609 164,27 zł (słownie: dwadzieścia pięć milionów sześćset dziewięć tysięcy sto sześćdziesiąt cztery  złote 27/100)

Niezbędne dokumenty

Aktualny Regulamin konkursu

Wzór wniosku o dofinansowanie

Stanowi załącznik do Regulaminu konkursu

Wzór decyzji o dofinansowanie projektu

Stanowi załącznik do Regulaminu konkursu

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

  • Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej dostępne są w zapisach Regulaminu konkursu.

Pytania i odpowiedzi

Pytania prosimy kierować mailowo na adres: wwrpo@wzp.pl lub telefonicznie pod numerem: 91 44 11 100.

Linki

Wersja archiwalne dokumentów