Badanie ewaluacyjne pn. „Ocena ex-ante instrumentów finansowych wdrażanych w województwie zachodniopomorskim w latach 2021-2027” zostało zrealizowane w ramach prac nad programem Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027 (FEPZ) i ma wspomóc proces podejmowania decyzji w zakresie wykorzystania  instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2021-2027. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącej roli instrumentów zwrotnych jako narzędzi wspierania potrzeb finansowych podmiotów publicznych i prywatnych.

Celem badania była ocena zakresu, skali i przyczyn występowania luki finansowej w województwie zachodniopomorskim w zakresie dostępu do finansowania zwrotnego oraz ocena zapotrzebowania na instrumenty finansowe.

W badaniu wykorzystano szeroki katalog metod badawczych: analizę danych zastanych, wywiady jakościowe z szerokim gronem interesariuszy oraz odbiorców ostatecznych wsparcia zwrotnego, ankietę CATI z przedstawicielami sektora MŚP oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ankietę CAWI z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz warsztaty eksperckie z udziałem ekspertów zewnętrznych.

Efektem badania są raporty cząstkowe i strategia inwestycyjna przedstawiające możliwości zastosowania instrumentów finansowych w poszczególnych celach politycznych i celach szczegółowych wraz z oceną zapotrzebowania na instrumenty finansowe, oszacowaniem wielkości zjawiska luki finansowej w województwie zachodniopomorskim oraz wskazaniem mechanizmów interwencji, możliwych do realizacji w ramach FEPZ.

Badanie zostało zrealizowane przez Konsorcjum firm: Policy & Action Group Uniconsult Sp. z o.o. oraz  Imapp Consulting Sp. z o.o. z Warszawy.

Zapraszamy do zapoznania się z  raportami z badania, prezentacjami i strategią inwestycyjną.    

Załączniki

application/zip
Załączniki

1. Raport cząstkowy  z I modułu badania.

2. Prezentacja dotycząca I modułu badania.

3. Raport cząstkowy  z II modułu badania.

4. Prezentacja dotycząca II modułu badania.

5. Strategia inwestycyjna.

3.81 MB