Blisko 100 uczestników zgromadziło spotkanie konsultacyjne poświęcone omówieniu projektu Umowy Partnerstwa, kluczowego dla perspektywy 2014-2020 dokumentu, określającego kierunki przyszłej interwencji trzech polityk unijnych w Polsce – Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

 

W trakcie spotkania przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawili, uwzględnioną w projekcie Umowy Partnerstwa, analizę potrzeb rozwojowych Polski, wynikające z nich cele i priorytety działań w relacji do celów tematycznych oraz układ programów operacyjnych na lata 2014-2020. Wiele miejsca poświęcili omówieniu nowego - opartego o wymiar terytorialny - podejścia do dystrybucji wsparcia ze środków Unii Europejskiej oraz projektowanym narzędziom, mającym służyć geograficznemu oraz problemowemu dedykowaniu wsparcia: Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym oraz Rozwojowi Kreowanemu przez Społeczność Lokalną.

 

Spotkanie zostało zaplanowane jako element prowadzonych przez rząd konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa. Wpisuje się jednocześnie w cykl, podejmowanych już od 2012 roku, działań władz samorządowych województwa  zmierzających do zaangażowania społeczności regionu, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, partnerów społecznych, naukowych i gospodarczych, w przygotowanie założeń dla okresu programowania 2014-2020. Zebrane w czasie spotkania opinie i uwagi posłużą zarówno stronie rządowej, jak i samorządowi województwa do lepszego zaprogramowania interwencji w ramach nowej perspektywy finansowej.

 

- Jednym z naczelnych zadań, które stawiamy Umowie Partnerstwa, jest stworzenie spójnego i efektywnego systemu koordynacji wdrażania funduszy Unii Europejskiej po roku 2013 – podkreślił Piotr Zygadło, zastępca dyrektora w Departamencie Koordynacji Polityki Strukturalnej MRR, współprowadzący spotkanie. – Chcemy być pewni, że programy operacyjne, pomimo tego że ich część ma charakter sektorowy, będą komplementarne względem siebie, a oferowane przez nie wsparcie – ukierunkowane terytorialnie.

 

Spotkanie konsultacyjne w sali plenarnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, które odbyło sie 8 sierpnia, zostało zorganizowane wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. 

 

Krajowy cykl konsultacji projektu Umowy Partnerstwa zakończy się 30 sierpnia.

Załączniki

application/pdf
Konsultacje projektu Umowy Partnerstwa - prezentacja

Konsultacje projektu Umowy Partnerstwa - prezentacja

1.28 MB