Projekt gotowy, umowa podpisana. Teraz przyszedł czas na rozpoczęcie budowy. Do przełomu listopada i grudnia 2018 roku w Korytowie powstanie Centrum Integracji Społecznej. To pierwsza placówka tego typu jaka niebawem zacznie funkcjonować w powiecie choszczeńskim. Inwestycja realizowana przez Dzieło św. Jakuba otrzymała dofinansowanie z RPO WZ 2014-2020. Wmurowanie kamienia węgielnego poprzedzone mszą świętą odbyło się w sobotę, 16 września 2017 roku. W uroczystości uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Projekt uwzględnia prace przygotowawcze, roboty budowlane oraz wyposażenie Centrum. Placówka ma przede wszystkim przygotowywać osoby bezrobotne lub zagrożone wykluczeniem społecznym z terenu powiatu choszczeńskiego do podjęcia pracy oraz powrotu do aktywnego życia społecznego.

- To ważna inwestycja z kilku powodów. Projekt jest pionierski, zmienia oblicze obszarów wiejskich, rewitalizuje zabytkowe obiekty oraz tworzy cenną społecznie infrastrukturę, z której skorzystają najbardziej potrzebujący w powiecie choszczeńskim - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Działaniami CIS-u objętych zostanie 30 osób, które uzyskają szeroką pomoc w zakresie kwalifikacji gastronomicznych, ogrodniczych czy krawieckich. Świadczone usługi jak i uczestnictwo w warsztatach mają być z kolei szansą na reintegrację zawodową  oraz skuteczny powrót na rynek pracy.

- Za nami pewien kolejny etap inwestycji. Inwestycji bardzo ważnej dla lokalnej społeczności. Dobrze, że start prac budowlanych udało się połączyć z jubileuszem 780-lecia Korytowa - powiedział prezes Fundacji Dzieło św. Jakuba w Szczecinie ks. Maciej Pliszka.

Nowoczesna infrastruktura ma być gotowa na przełomie listopada i grudnia 2018 roku. Swoją działalność rozpocznie zaraz po zakończeniu prac. Status CIS placówka uzyska w terminie 12 miesięcy od zakończenia inwestycji. Jednostka tworzone zostanie w zakupionych przez Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską budynkach dawnego folwarku z dworem, spichlerzem i zabytkowym parkiem. Miejsce to nawiązuje do pięknej historii Korytowa, w którym w 1237 roku ulokowano zakon Joannitów. Koszt powstania Centrum oszacowano na ponad 5 mln zł. Wsparcie unijne to kwota prawie 3 mln zł. Umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia podpisali na początku kwietnia br. marszałek Olgierd Geblewicz i ks. Maciej Pliszka. Zadanie wpisuje się założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna, Działanie 9.2 Infrastruktura społeczna. 

W sobotnich uroczystościach, oprócz marszałka Olgierda Geblewicza i ks. Macieja Pliszki, udział wziął także metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga, szefowa kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz władze Gminy Choszczno i Powiatu Choszczeńskiego. Ponadto wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę CIS-u połączono z jarmarkiem „Stanisławki Korytowskie”. Odbył się on w dawnym zespole pałacowo-parkowym nad jeziorem Korytowo. Wszystko to w ramach jubileuszu 780-lecia miejscowości.