Nowy ogród botaniczny na Pomorzu Zachodnim

Nowa ekologiczna atrakcja przybędzie na Pomorzu Zachodnim. Już za kilka miesięcy w Niegoszczy koło Mielna na ponad 2-hektarowej działce powstanie ogród botaniczny. Na jego budowę fundacja Regnum Vegetable pozyskała dofinansowanie w ramach RPO WZ 2014-2020. Umowęo dofinansowanie inwestycji podpisali w środę, 18 kwietnia 2018 roku w Mielnie wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i prezes Paweł Kaźmierski.

Ogród w Niegoszczy ma być miejscem ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Na ponad 2-hektarowej działce nieopodal Mielna, do której prowadzić będzie zjazd z drogi gminnej i powiatowej, posadzonych zostanie kilkaset różnych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Wszystko wzbogacą trawniki i rabaty ozdobne. Ponadto powstanie budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne o wielkości 50m3, chodniki, ścieżki spacerowe oraz tarasy widokowe.

- Z pewnością będzie to piękna i ciekawa przestrzeń. Posłuży pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu np. dzieciom i młodzieży, bowiem to idealne miejsce na odbycie lekcji biologii na żywo - podkreślił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Przedsięwzięcie prowadzi powstała w 2016 roku fundacja Regnum Vegetable z Mielna. Jak zaznacza prezes Paweł Kaźmierski, jej celem jest wspieranie istniejących specjalistycznych kolekcji roślin oraz pomoc w tworzeniu nowych jej form, \a także prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie ogrodnictwa, botaniki i ekologii. Koszt inwestycji wyniesie prawie 2,5 mln zł. Unijne dofinansowanie, które przyznał Urząd Marszałkowski to ponad 2 mln zł. Infrastruktura na rzecz środowiska naturalnego powstanie w regionie do końca października 2018 roku.

Projekt wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.3 „Ochrona różnorodności biologicznej”.