MZK w Koszalinie z nową flotą pojazdów.

Koszaliński MZK inwestuje w nowoczesny tabor. Jeszcze w tym roku mieszkańcy przemieszczać się będą po mieście nowymi autobusami. Większość kosztów zakupu 7 pojazdów pokryje eurodotacja Urzędu Marszałkowskiego. To ponad 5 mln zł. Fundusze zagwarantuje beneficjentowi umowa, którą w środę, 5 września 2018 roku w Koszalinie podpisali wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz prezes Andrzej Bacławski. Towarzyszył im prezydent Piotr Jedliński.

Zakup 7 nowych autobusów pozwoli na całkowite wycofanie z eksploatacji 7 starych pojazdów, których średnia wieku wynosi blisko 20 lat. Ekologiczny, bo niskoemisyjny, a także wygodny tabor obsłuży poszczególne obszary miasta z większą od dotychczasowej częstotliwością kursów, jak i skomunikuje je bezpośrednio z dworcami PKP i PKS, głównymi instytucjami administracji publicznej, centrami handlowymi, obiektami sportowymi, szkołami oraz centrami edukacyjnymi.

- Zakup pojazdów to ważna transportowa zmiana, ale także inwestycja na rzecz środowiska naturalnego. Wszyscy chcemy bowiem sprawnie poruszać się po miejscach, w których żyjemy, jak i żyć w nich zdrowo oraz ekologicznie, dlatego ten projekt ma takie właśnie założenia - zaznaczył wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. - Koszalin to jedno kilkunastu zachodniopomorskich miast, które zainwestowały w poprawę standardów komunikacji miejskiej. Tak samo uczynił np. Szczecin, Police, Szczecinek, Stargard, Kołobrzeg oraz Białogard - dodał.

Koszt inwestycji to 8 mln zł. Urząd Marszałkowski zarezerwował na ten cel dla MZK w Koszalinie 5,4 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Nowy tabor, który przyczyni się przede wszystkim do zmniejszenia emisji spalin, ma pojawić się na ulicach miasta najpóźniej do połowy grudnia br. Obecnie spółka oczekuje na przyjazd pojazdów, bowiem po podpisaniu umowy z dostawcą, zamówienie na autobusy zostało już złożone.

Projekt wpisuje się w założenia 2 Osi RPO WZ 2014-2020 „Zrównoważony transport,” działanie 2.1 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu”.