Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz (II od lewej) podczas spotkania z panią Komisarz

Pierwsze doświadczenia we wdrażaniu obecnej perspektywy finansowej oraz uwagi dotyczące kształtu Polityki Spójności po roku 2020 były głównymi tematami rozmów przedstawicieli polskich regionów z Komisarz ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej Coriną Crețu. Podczas spotkania marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zwracał uwagę, m.in. na kwestię ograniczenia wsparcia na infrastrukturę kulturalną.

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy gabinetu pani Komisarz z przedstawicielami polskich regionów odbyło się 10 kwietnia 2016 r. i było okazją do poznania opinii marszałków dotyczących m.in. zarządzania programami operacyjnymi. Rozmawiano także o kształcie Polityki Spójności po 2020 roku. Komisarz Corina Cretu podkreślała, iż Polska jest krajem, który bardzo dobrze wdraża tę politykę, co widać w skali ogólnoeuropejskiej.

Komisarz Corina Crețu zwróciła też uwagę, że właśnie dzięki efektywnemu zarządzaniu programami operacyjnymi przez polskie samorządy, w obecnej perspektywie większa cześć środków unijnych została przekazana do ich bezpośredniej dyspozycji. Obecnie 40% koperty narodowej z obecnej perspektywy jest zarządzane z poziomu zarządów województw. To, jak powiedziała Komisarz, jest wyrazem zaufania, jakim Komisja Europejska darzy polskie samorządy.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, w związku ze zbliżającym się śródokresowym przeglądem wieloletnich ram finansowych 2014-2020, na spotkaniu zwrócił uwagę na kwestię ograniczenia wsparcia na infrastrukturę kulturalną, która obecnie wynosi 5 mln euro. Marszałek Geblewicz podkreślał, że zapoczątkowane inwestycje jeszcze w ubiegłej perspektywie finansowej wymagają w niektórych obszarach kontynuacji. Komisarz wraz z przedstawicielami gabinetu przyjęli te argumenty i zadeklarowali wypracowanie mechanizmów, które umożliwiałyby w uzasadnionych przypadkach kontynuację tych inwestycji.