Kolejny punkt na żeglarskim szlaku

Gmina Kołobrzeg uzupełni infrastrukturę Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W Dźwirzynie powstanie Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej. Projekt otrzyma prawie 5 mln zł wsparcia z RPO WZ 2014-2020 i zakończy się w grudniu 2018 roku. Podpisanie umowy z udziałem członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anny Mieczkowskiej oraz wójta Włodzimierza Popiołka odbyło się w środę, 12 kwietnia 2017 roku w Kołobrzegu.

Żeglarskie centrum zostanie wybudowane i wyposażone. Oprócz budynku powstanie nabrzeże wraz z pochylniami do wodowania jednostek, plac postoju łodzi i parking.

- Województwo zachodniopomorskie znajduje się czołowej piątce najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Gmina Kołobrzeg pięknie wpisuje się w jego rozwój i wzbogaca cieszący sie ogromnym zainteresowaniem turystów Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Powstałe w ostatnim czasie mariny rozbudziły apetyt żeglarzy, dla których nowe Centrum w Dżwirzynie będzie nie lada gratką. Jako Zarząd Województwa z ogromną radością informujemy o wsparciu finansowym takich właśnie inicjatyw. Pragnę dodać, że z samorządem gminy wkrótce podpiszemy kolejną umowę, tym razem na budowę ścieżki historyczno-edukacyjnej w Budzistowie. To kolejny ważny, nie tylko z turystycznego punktu widzenia, projekt. Odegra też dużą rolę edukacyjną wśród młodych pokoleń - mówiła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Teren nowego Centrum będzie dodatkowo oświetlony. Prace, które mają ruszyć w lipcu br.. Zostaną wykonane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

- Planując to żeglarskie przedsięwzięcie kierowaliśmy się zarówno strategią rozwoju województwa zachodniopomorskiego, jak i naturalnym potencjałem naszej gminy. Jestem przekonany, że Centrum posłuży realizacji wielu międzynarodowych przedsięwzięć - powiedział wójt Gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek.

Projekt może liczyć na 4,8 mln zł wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Jego całkowity koszt wyniesie ponad 11,2 mln zł. Ponadto - jak wynika z szacunków - budowa infrastruktury ma pozwolić również na wzrost liczby osób odwiedzających każdego roku turystyczną atrakcję w Dźwirzynie nawet 6 tys.

Zadanie wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych”.