Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie

Interaktywne wystawy, które pozwolą zgłębić wiedzę na temat różnych aspektów życia morskiego i kosmicznego, doświadczenia, zagadki, wyzwania, skarby z głębin oceanów, a także historie i legendy związane z morzem. To tylko część atrakcji, które czekają na zwiedzających „statek” zacumowany przy nabrzeżu Odry - Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Oficjalne otwarcie nowoczesnej, samorządowej instytucji kultury, z udziałem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, odbyło się 27 maja 2023 r.

- Mam nadzieję, że Morskie Centrum Nauki będzie dostarczało wielu uśmiechów zarówno naszym dzieciom jak i wszystkim zwiedzającym. Oprócz niesienia radości ideą tego miejsca jest także nauka i marynistyka. Chciałbym wspomnieć prof. Stelmacha, który to jeszcze przy pierwotnej koncepcji – muzeum morskiego, bardzo chciał, aby powstało jedno piętro poświęcone nauce. Dzisiaj mamy wszystko: morskie tradycje i dużo nauki. Głęboko wierzę w to, że ta idea zaciekawiania młodych ludzi nauką i przyciągania ich do wody będzie tutaj przez wiele lat realizowana, a my będziemy twórczo dobudowywali kolejne jej elementy. Ta przestrzeń jest wprost wymarzona do tego, aby odwracać Szczecin znów do wody. Bardzo serdecznie dziękuję, wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego miejsca - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
- Otwieramy dzisiaj piękny budynek, jednak po drodze mieliśmy wiele problemów, schodów do pokonania, dużo dyskusji, ale zawsze marszałek trzymał rękę na pulsie i zawsze pomagał, za to bardzo serdecznie dziękuję. Chciałbym przypomnieć, że za koncepcję i eksponaty odpowiadali Piotr Kosobucki i Karolina Perrin. Ale nie tylko oni wymyślali tę wystawę. Mieliśmy spotkania z różnymi grupami: stoczniowcami, nauczycielami, młodzieżą, żeglarzami, profesorami od których dowiadywaliśmy się co powinno być w MCN. Tak naprawdę można powiedzieć, że to szczecinianie i różne środowiska stworzyli eksponaty, które możemy dzisiaj Państwu zaprezentować - informował dyrektor MCN Witold Jabłoński.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha (MCN) jest nowoczesną instytucją edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki. Po raz pierwszy, 27 maja br., mieszańcy i turyści mogli zobaczyć co kryje jego wnętrze.

Motywem przewodnim centrum jest morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawia, że jest to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Ponad 200 eksponatów interaktywnych oraz historycznych. Jednym z nich jest kajak, którym Aleksander Doba przepłynął Atlantyk oraz łódź wioślarska, na której szczecinianie Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski wraz z kolegami z czwórki podwójnej zdobyli złoty medal na olimpiadzie w Pekinie. Można zobaczyć także „Show must go one” - łódkę, na której Agnieszka Skrzypulec z Jolantą Ogar zdobyły srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W kilkupiętrowej przestrzeni budynku MCN zmieścił się również autentyczny maszt żaglowca. Zwiedzający mogą wejść na reje czy na bocianie gniazdo. Jest kanadyjka w której można ścigać się wiosłując w wodzie. Będzie można zobaczyć również jak wygląda i co kryje w sobie jacht, a to za sprawą dziewięciometrowego przekroju Hanse 311, którym po morzu lub wodach przybrzeżnych może żeglować 6 osób. 

Wystawa stała to pięć tematów

Cała naprzód - strefa, w której każdy z odwiedzających będzie mógł zobaczyć proces projektowania i budowania statku, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody i ich wpływ na jednostki pływające.

Chlap! - To nie lada gratka dla najmłodszych odwiedzających. Wodny plac zabaw: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą.

Życie na morzu - W tej strefie zobaczyć można zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza.

Morski żywioł - Jak sama nazwa mówi, tu zobaczycie morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne.

Którędy do Afryki? -To strefa prezentująca między innymi metody nawigacji - dawniej i dziś, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany.

Kosmos na wyciągnięcie ręki

Planetarium, w formie kuli, zawieszone jest na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącego się w powietrzu. Obiekt o średnicy 13 metrów i powierzchni 531 m2 pomieści 41 widzów.

Kosmiczna kula została wyposażona w jeden z najnowocześniejszych systemów, który umożliwia wyświetlanie obrazu na ekranie o średnicy 10 m, w rozdzielczości 8 K. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. pokazy astronomiczne, filmy popularno-naukowe, grafiki 3D tworzone w czasie rzeczywistym. Uczestnicy spotkań „polecą” również w kosmos.

Pokazy dotyczyć będą tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych. Nie zabraknie pokazów z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. Jedną z ciekawszych form będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Widz takiego wydarzenia ulega złudzeniu, że znajduje się w centrum akcji. Widzowie będą mogli „podróżować” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.

To jedyne w Polsce tego typu miejsce z systemem Voting Box, zamontowanym w fotelach. System ten umożliwia głosowanie, np. przeprowadzanie ankiet wśród widzów.

Przestrzeń MCN to nie tylko wystawa interaktywna czy planetarium. To instytucja kultury z przestrzenią wystawy czasowej. W tym miejscu na początek zaprezentowane zostały obrazy Macieja Woltmana. To również idealne miejsce na debaty, dyskusje czy seminaria.

Pierwszy dzień funkcjonowania instytucji zwieńczyło wodne show. Rozpoczęła je impresja świetlna zrealizowana przy pomocy techniki mappingu laserowego. Na koniec, na specjalnym ekranie, uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć film „Iskra ciekawości”, który przedstawiał historię o spełnieniu marzeń związanych z odkrywaniem świata w Morskim Centrum Nauki. Główna bohaterka „odbyła” podróż w kosmos, obserwowała podwodny świat roślin i ryb, aż wreszcie znalazła się już w Morskim Centrum Nauki w którym pełna ekscytacji podziwiała eksponaty.

Morskie Centrum Nauki powstało z pomocą funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt inwestycji to ponad 160 mln zł, przy dofinansowaniu w wysokości ponad 97 mln zł. Ok. 69 mln zł pochodziło z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Informacje na temat oferty Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie dostępne na stronie: www.centrumnauki.eu