Wieża widokowa w Cedyni po rewitalizacji została uroczyście otwarta 28 kwietnia 2021 r. Fot. UM w Cedyni.
Odnowiona, oświetlona, monitorowana, z zagospodarowanym teren wokoło – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni, która ponownie stała się atrakcją Pomorza Zachodniego. Władze miasta z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego, jak i miłośnikach aktywnej turystyki, przeprowadziły rewitalizację zabytku. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością przyszły eurofundusze Programu Regionalnego. Oficjalne otwarcie punktu widokowego, po kompleksowym remoncie, odbyło się w środę, 28 kwietnia 2021 roku. W uroczystości wzięli udział burmistrz Adam Zarzycki, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz wicestarosta gryfińska Ewa Dudar. 
 
Z pomocą samorządu województwa i środków Unii Europejskiej władze Cedyni położy kres postępującej dewastacji obiektu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów, zabytek przeszedł gruntowny remont. Prace prowadzono od 2019 roku. Wieża ma odnowiona elewację i zdobi ją świetlna iluminacja. Odrestaurowany obiekt jest monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. Dzięki przeprowadzonym zmianom ten jeden z najstarszych polskich grodów, miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujście Odry, odzyskał atrakcyjną przestrzeń na spędzenie wolnego czasu.
 
– Rewitalizacja oznacza odzyskiwanie dawnego blasku i przywracanie do życia. Z Cedynią wiążą się ważne wydarzenia w polskiej historii. To także malownicze i niezwykle cenne przyrodniczo miejsce. Gruntowny remont zabytku to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów – mówił podczas oficjalnego otwarcia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania. Po rewitalizacji wieża na pewno zyska jeszcze większą popularność wśród mieszkańców i turystów.
 
– Jest to perełka gminy. Bardzo zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji. Panie marszałku, dziękujemy za ponad milion złotych – powiedział podczas zorganizowanej w środę uroczystości burmistrz Cedyni Adam Zarzycki. – Z tej wieży widać nie tylko polską, a również, za Odrą, niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną.
 
Renowacja obiektu kosztowała prawie 1,3 mln zł. Aż 85% wydatków pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 roku. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”.