Zakup nowoczesnej aparatury dzięki funduszom europejskim

Nowa kriokomora i nowoczesny sprzęt terapeutyczny trafiły właśnie do Przychodni Rehabilitacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Kopernika 18 w Szczecinie. Terapia zimnem to odpowiedź na potrzeby leczenia chorób reumatoidalnych, zwyrodnień i zapaleń stawów, schorzeń neurologicznych, urazów, czy kontuzji. Urządzenia udało się nabyć dzięki unijnym środkom REACT-EU pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego. W środę, 15 listopada 2023 roku nastąpiła oficjalna prezentacja zakupionej aparatury. W spotkaniu udział wziął m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

Zakup kriokomory był jednym z elementów większego projektu związanego ze wsparciem Unii Europejskiej dla sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COVID-19.

- Bardzo się cieszę z tej inwestycji, bo choć gabarytowo skromna, to bardzo potrzebna pacjentom. Możliwa była dzięki dodatkowym funduszom europejskim, uruchomionym po pierwszej fali pandemii COVID. Pamiętamy, że Unia Europejska zareagowała błyskawicznie na nowy i bezprecedensowy kryzys, w jakim znalazła się ochrona zdrowia wobec skali zachorowań, uruchamiając program REACT-EU. Obecnie dobiega końca budowa nowego oddziału chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Arkońskiej, realizowana właśnie z tego programu, ale właściwie wszystkie nasze placówki otrzymały nowy sprzęt dzięki tym środkom. To bardzo ważne w kontekście ogromnych  potrzeb rehabilitacji – nie tylko po przebytym zakażeniu COVID, ale po kontuzjach, wypadkach, innych chorobach. Wiem z własnego doświadczenia, że choćby po prozaicznym złamaniu nogi pacjent musi szukać rehabilitacji, oczekiwać w długich kolejkach, a czas ma kardynalne znaczenie dla powrotu do pełnej sprawności. Dzięki tej kriokomorze, ale i innym nowoczesnym urządzeniom, będziemy mogli nieść pomoc większej liczbie mieszkańców. Na podkreślenie zasługuje fakt, że te zabiegi będą finansowane przez NFZ – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Dziękuję pani dyrektor i wszystkim pracownikom WOMP w Szczecinie, bo to miejsce wypiękniało, w ciągu krótkiego czasu przeobraziło się  z obiektu zabytkowego o standardach z ubiegłego wieku w nowoczesną przychodnię cieszącą się uznaniem – o czym świadczą tłumy pacjentów na korytarzach – dodał.

Wcześniej WOMP nabył już kilkadziesiąt sztuk wysokiej klasy urządzeń medycznych.

– Dla nas to bardzo ważny moment, bo ta kriokomora jest symbolem nowego sprzętu, który mogliśmy zakupić dzięki zrozumieniu i przychylności Urzędu Marszałkowskiego. Na sprzęt do rehabilitacji wydaliśmy tutaj 430 tys. zł, ale wszystkie nasze przychodnie zostały wyposażone w aparaturę, która służy pacjentom – mówiła Małgorzata Sysło-Przedpełska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. - Dzięki unijnym środkom udalo nam się już zakupić m. in. ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Mamy także nowy tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, spirometry, kardiografy, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków - dodała.

Jak działa kriokomora?

Kriokomora znajduje się w przyziemiu budynku. Kriokomora to zamykana kabina, w której powietrze schładzane jest przez mieszankę ciekłego azotu i tlenu. Jednocześnie może w niej przebywać do 4 osób, a zabieg trwa od 1 do 3 minut. Pajenci wchodzą  ubrani  w odzież dedykowaną do zabiegów ( bawełniane spodnie i koszulki, opaski na uszy, podkolanówki, czapki, rękawiczki, maseczki na usta i nos oraz obuwie z drewnianą podeszwą, które jest na wyposażeniu przychodni). W kriokomorze pacjenci wykonują spokojne ruchy, by po wyjściu, pod czujnym okiem fizjoteraputy zrealizować niezbędne ćwiczenia.

- Rehabilitacja jest bardzo skuteczną, wielokierunkową dziedziną medycyny. To bardzo istotne, bo COVID mocno narozrabiał. Spotykamy się nie tylko z dysfunkcjami układu oddechowego, na które nastawialiśmy się w pierwszej kolejności. Okazało się, że COVID ma wpływ na uaktywnienie innych przewlekłych schorzeń, które pacjenci mieli już pod kontrolą. Kriokomora jest tak naprawdę dla chorych i zdrowych. Krótkotrwałe (max. do 3 minut) przebywanie w temperaturze od -110 do – 180 stopni C wpływa na wzmocnienie odporności, ma zbawienne działanie przy wszystkich chorobach stawów, działa przeciwobrzękowo, pomaga w leczeniu SM, a u sportowców – podnosi wydolność organizmu. A przy tym wszystkim jest naprawdę bardzo mało przeciwskazań do tego tupu zabiegów. Po wyjściu z kriokomory pacjenci rozprowadzają zimno ćwicząc w świetnie wyposażonej sali gimnastycznej –  wyjaśniała lek. med. Elżbieta Iglewska, kierownik Przychodni Rehabilitacjnej WOMP-ZCLiP w Szczecinie

Dla kogo kriokomora?

– Terapia zimnem ma doskonałe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Obniża zwiększone napięci mieśni, poprawia czynności chorych stawów i mięśni. Wspomaga ustępowanie zmian skórnych w dermatozach, czy też świądu skóry – wyjaśniała lek. med. Elżbieta Iglewska, kierownik Poradni Rehabilitacji WOMP-ZCLiP w Szczecinie.

Najpopularniejsze wskazania do krioterapii ogólnoustrojowej to:
• profilaktyka osteoporozy;
• ostre i przewlekłe choroby reumatoidalne tkanek miękkich;
• reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów;
• fibromyalgia,
• zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
• dna;
• zespół bolesnego barku;
• łokieć tenisisty;
• choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów;
• niedowłady spastyczne;
• defekty immunologiczne;
• choroby z autoagresji;
• wszelkie stany pourazowe, przeciążeniowe i zapalne układów ruchu;
• choroba Parkinsona;
• zmiany zapalne stawów;
• stwardnienie rozsiane (SM);
• zwalczanie przewlekłego i patologicznego bólu (metoda zachowawcza);
• zaburzenia nastroju i obniżona forma psychiczna;
• bezsenność;
• migrena;
• kolagenozy;
• przemęczenie fizyczne i psychiczne u osób dorosłych;
• ostre i zadawnione urazy sportowe i pooperacyjne;
• odnowa biologiczna;
• nadwaga.

O możliwości  skorzystania z krioterapii decyduje lekarz Poradni Reabilitacyjnej, do którego skierowanie może wystawić np. lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przed rozpoczęciem cyklu zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej obowiązuje wizyta fizjoterapeutyczna Z terapii będzie można skorzystać przede wszystkim w ramach świadczonych usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Systematyczne doposażanie przychodni

Oprócz kriokomory do Przychodni Rehabilitacyjnej trafiły także rowery (poziome i pionowe), bieżnie rehabilitacyjne, bieżnie z redukcją chodu i orbitrek. Aparat do terapii falą uderzeniową wraz zestawem do regeneracji pozwala na skuteczne leczenie dolegliwości bólowych u pacjentów po urazach oraz w przypadku stanów zapalnych tkanek miękkich. Zakupiono także aparat do super indukcyjnej stymulacji (SIS). To urządzenie, które redukuje dolegliwości w przypadku różnych zespołów bólowych. Dzięki dopasowaniu odpowiedniej częstotliwości urządzenia do rodzaju bólu, terapia przynosi natychmiastową ulgę zarówno w ostrych, jak i przewlekłych stanach choroby.

Nowy sprzęt w Przychodni Rehabilitacyjnej kosztował prawie 430 tys i został sfinansowany  ze specjalnej puli środków REACT-UE.

Zakupy dzięki funduszom europejskim

Projekt związany z doposażeniem przychodni WOMP wpisał się w założenia 11 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 dedykowanej wsparciu sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COVID-19. Wspierany był środkami pochodzącymi ze specjalnej puli pomocy – programu REACT-EU. Kosztował 3,3 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła 2 mln zł. Dzięki temu dofinansowaniu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy udało się zakupić cztery ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Zakupiono także m. in. tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, spirometry, kardiografy, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków.