Świnoujska „Promenada Zdrowia” doceniona. Nagroda marszałka wręczona

Świnoujście – jedna z najlepiej rozpoznawalnych miejscowości turystycznych w kraju, wizytówka Pomorza Zachodniego – z kolejnym sukcesem. Tym razem inwestycyjnym. Miasto może poszczycić się tytułem Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego, który otrzymała za przebudowę promenady. W piątek, 28 maja 2021 r. wręczono nagrody. W uroczystości wzięli udział marszałek Olgierd Geblewicz, prezydent Janusz Żmurkiewicz, zastępczyni prezydenta Barbara Michalska, radni oraz przedstawiciele wykonawcy.


Świnoujście zwyciężyło w jedenastej edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o tytuł Najlepszej Przestrzeni Województwa Zachodniopomorskiego. O nagrodę zabiegało 18 przedsięwzięć z całego regionu, które zostały zrealizowane w roku 2019. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa wręczanie nagród w minionym roku nie było możliwe. Uroczystość została przełożona, ale za to odbyła się w wyjątkowej formule i wyjątkowym miejscu. W piątek przed południem, na świnoujskiej promenadzie.

– Po raz pierwszy mam przyjemność wręczać Nagrodę Marszałka za Najlepszą Przestrzeń Publiczną właśnie na tej przestrzeni. Zwykle zapraszaliśmy wszystkich na Zamek. Dziś, w związku z tym, że laureatem jest tak niebanalna przestrzeń, że po raz pierwszy od wielu miesięcy nie musimy być maseczkach, a pan prezydent zapewnił pogodę – spotykamy się na promenadzie. Wszystko się pięknie zgrało. Jesteśmy w naprawdę fantastycznym miejscu Pomorza Zachodniego, które zyskało kompletnie nową jakość, dla mieszkańców, dla coraz liczniej przybywających tu turystów – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Obserwowałem ten projekt od początku. Pamiętam, kiedy niedowiarkowie pisali różne niestworzone rzeczy, jak to zniszczymy przepiękną wydmę… Okazuje się, że warto być konsekwentnym, warto robić swoje, warto zmieniać przestrzeń publiczną. Bo gdy doszło do otwarcia roku temu tego pięknego fragmentu Świnoujścia i Pomorza Zachodniego, to wszyscy byli pozytywnie oszołomieni. Ja również zakochałem się w tym miejscu. Bardzo często tutaj, ponieważ jest to Promenada Zdrowia, staram się robić coś dla swojego zdrowia, a więc albo biegać, albo jeździć rowerem. Moja córka uwielbia place zabaw, którymi wypełniona jest cała ta przestrzeń. Wszystkich zachwyca ogród sensoryczny, który robi gigantyczne wrażenie - podkreślał Olgierd Geblewicz.

Samorząd Świnoujścia doceniono za realizację projektu „Przebudowa promenady miejskiej z realizacją nowego ciągu rekreacyjno-spacerowego w ramach przedsięwzięcia: Kurort nadmorski - nowa wizja przestrzeni publicznej  „Promenada Zdrowia”. W uzasadnieniu komisji konkursowej czytamy:

„Jedna z podstawowych funkcji gospodarczych Świnoujścia, jaką jest turystyka, dzięki takim inwestycjom staje się bardziej konkurencyjna i w szerszym kontekście wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy miasta i regionu”.

 

To nie tylko deptak do spacerowania....

 

Nagrodę w konkursie – tablicę z brązu oraz statuetkę – odebrali z rąk marszałka prezydent Janusz Żmurkiewicz oraz wiceprezydent Barbara Michalska. Wyróżniono także projektanta – PP STUDIO Patryk Pniewski.

– Świnoujście jest chyba jedynym miastem w Polsce, która ma kilka promenad – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Każda ma inne przeznaczenie. Promenada Zdrowia to nie tylko deptak do spacerowania. To także miejsce do rekreacji, zabaw dla najmłodszych, do jazdy rowerem, na rolkach czy hulajnodze. Takiej promenady nam brakowało. A najlepszym tego dowodem jest to, że Promenada Zdrowia od początku spodobała się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Cieszymy się, że doceniona jest również jako Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Zachodniopomorskiego.

O konkursie

Za organizację i przeprowadzenie konkursu o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie (rbgp.pl). Komisja konkursowa obradowała w składzie: Tomasz Sobieraj – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Przewodniczący Komisji, Leszek Jastrzębski – p.o. Dyrektora Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, Małgorzata Oyarce Yuzzelli – Główny Projektant, przedstawiciel Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, Adam Zwoliński – Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego, Iwona Klimek-Łukaszewska – przedstawiciel Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego, Lechosław Czernik – przedstawiciel Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego, Patrycjusz Zarębski - przedstawiciel Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Zachodniopomorskiego.

W jedenastej edycji konkursu  wyróżnienie, w kategorii przestrzeń publiczna, przyznano także Miastu Darłowo i Gminie Kobylanka. W kategorii najlepszy obiekt użyteczności publicznej komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne wyróżnienia: Gminie Kołbaskowo oraz Gminie Darłowo.

 

– Pomorze Zachodnie to region, który sam w sobie jest piękny. Z kimkolwiek nie rozmawiam, z Polski i z zagranicy, każdy zazdrości nam tego, co dała nam natura. Ale o tę naturę musimy w sposób właściwy dbać. A dodatkowo to naturalne piękno powinniśmy podkreślać właśnie poprzez estetykę przestrzeni publicznych - tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz. - Czasami te przestrzenie, z przyczyn historycznych, zbyt piękne nie są, ale krok po kroku powodujemy, że się zmieniają. I zmieniają się w sposób absolutnie zadziwiający - podsumowuje marszałek województwa.

„Jedynka” w Świnoujściu z umową

Przyznana nagroda to nie jedyna dobra wiadomość dla Świnoujścia. W piątek marszałek Olgierd Geblewicz podpisał także umowę, dzięki której dwa budynki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu przejdą termomodernizację. W zadaniu tym pomoże dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP przy ul. Narutowicza zostanie m.in. ocieplony strop, a także wymienione będą okna, drzwi oraz instalacja centralnego ogrzewania. W drugim budynku znajdującym się przy ul. Witosa m.in. ocieplone zostaną ściany i stropodach, zaplanowano również wymianę starych drzwi zewnętrznych, montaż instalacji solarnej, a także wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Całkowity koszt zadania został oszacowany na blisko 2,5 mln zł. Dofinansowanie z RPO wynosi ok. 1,7 mln zł. Beneficjent zadanie powinien zakończyć do końca 2021 r. 

Projekt realizowany jest w ramach II Osi priorytetowej Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.5 Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020