Regionalne Centrum Kryzysowe w Sławnie w nowej siedzibie
Regionalne Centrum Kryzysowe działa w Sławnie  przy ul. Stefanii Sempołowskiej 2c. To nowa lokalizacja, gdzie od poniedziałku do piątku dyżurują specjaliści oferujący wsparcie w kryzysie psychicznym. W czwartek, 9 lutego 2023 r. o godz. 10 odbyło się oficjalne otwarcie. W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałek Tomasz Sobieraj, członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska, starosta Wojciech Wiśniowski, wicestarosta Andrzej Protasewicz, sekretarz Waldemar Bonk, dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz oraz kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej.
 
Centra są częścią większego projektu „Regionalne Pogotowie Kryzysowe” realizowanego przez ROPS Urzędu Marszałkowskiego (lider) wspólnie z powiatami: Drawskim, Kołobrzeskim, Myśliborskim, Świdwińskim, Wałeckim i Stargardzkim. Do tego działania w połowie ubiegłego roku przystąpił Powiat Kamieński oraz Powiat Sławieński.
 
W tych punkach osoby, które doświadczyły nagłego kryzysu emocjonalnego lub go przeżyły, otrzymają odpowiednie wsparcie. Sytuację taką może spowodować poważny wypadek samochodowy, nagła strata bliskiej osoby, ciężka choroba, pożar, bankructwo firmy. Udzielona w odpowiednim czasie pomoc psychologa lub specjalisty interwencji kryzysowej w wielu przypadkach zapobiega poważnym chorobom i zaburzeniom psychicznym.  Punkt w Sławnie działa od połowy 2022 r., ale do tej pory mieścił się w pomieszczeniach zastępczych. Po pomoc zgłosiło się w tym czasie 150 osób.  Wsparcia udzielał psycholog, pedagog oraz terapeuci. Były to wizyty stacjonarne, wizyty mobilnego zespołu, jak i w ramach Klubu Samopomocy.
 
– „Regionalne Pogotowie Kryzysowe”  ma zapewnić   wysokiej jakości usługi wsparcia z zakresu wczesnej interwencji psychologicznej i psychoedukacji dla osób w trakcie i po kryzysie psychicznym. To także ograniczanie istniejących nierówności w dostępie do specjalistycznych usług – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
– To konkretna pomoc. Od początku realizacji projektu, w sześciu dotychczasowych punktach, w różnych formach (usług wsparcia, klubach, szkoleniach i warsztatach) wsparcie uzyskało ponad 4 tys. osób. W tym ponad 1100 osób to dzieci i młodzież, a 100 osób to migranci w tym głównie uchodźcy z Ukrainy – wyjaśnia Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
 
W ramach projektu i pracy w RCK-ach zaplanowano też  animowanie i prowadzenie klubów samopomocy, grup samopomocy, grup wsparcia wraz z realizowanymi warsztatami tematycznymi. Organizowane są też szkolenia i tematyczne warsztaty  dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego (np. urzędy, służba zdrowia, sądownictwo, policja) oraz dla młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych obejmujące profilaktykę zdrowia psychicznego.
 
RCK w Sławnie  działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.
 
Kontakt telefoniczny:
  • 59 810 64 61,
  • 59 810 23 89,
  • 502 701 022.
 
Koordynatorem punktu RCK w Sławnie jest Anna Ruchniak.
 
Kontakt mailowy:
 
Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi priorytetowej VII Włączenie społeczne, Działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym.
 
Powiat Sławieński  na realizację zadań otrzymał ponad 1,4  mln zł wspracia.