Jesteśmy w trakcie wielkiej dyskusji o przyszłości. Przyszłości Europy, Polski i – oczywiście – Pomorza Zachodniego – w wielkim skrócie przedstawił cel spotkania marszałek Olgierd Geblewicz, który zainaugurował konferencję regionalną w ramach konsultacji Założeń Umowy Partnerstwa. Współgospodarzami konferencji byli minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
 
Konsultacje założeń do umowy partnerskiej w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, które prowadzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, rozpoczęły się 16 listopada konferencją w Katowicach. Następne odbyły się w Opolu i Krakowie, a dziś, w czwartek 29 listopada minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przedstawiała propozycje założeń w Szczecinie. 
 
Konsultacje regionalne to jest najbardziej wstępny etap w budowaniu projektu Założeń – zastrzegła pani minister. – Ale właśnie teraz warto poświęcić czas przygotowywanym dokumentom, gdyż to jest ten moment, kiedy można w nich uwzględnić zgłaszane uwagi i propozycje. Jak zaznaczyła minister Bieńkowska, gotowy projekt Założeń Umowy Partnerstwa zostanie przedstawiony Radzie Ministrów już w połowie przyszłego roku.
 
Minister Elżbieta Bieńkowska przystępując do omówienia projektu Założeń, przypomniała, jak wielkim sukcesem okazała się absorpcja funduszy unijnych w skali kraju i regionów. – W latach 2007-2011 polska gospodarka odnotowała najwyższe średnioroczne tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej (4,3% wobec 0,5 w UE-27). Zrobiliśmy skok siedmiomilowy. Taki poziom bez środków europejskich wypracowalibyśmy po co najmniej 20 latach – podkreślała pani minister.
 
Następnie minister Bieńkowska omówiła zasadnicze zręby konsultowanego dokumentu, obszernie referując zakres i sposób interwencji funduszy europejskich w nowym okresie programowania. Zwróciła uwagę, że w unijnej polityce zasadniczo zmienił się sposób programowania perspektywy budżetowej, którego wyróżniającą się cechą jest zintegrowane podejście do realizacji polityki spójności, wspólnej polityki rolnej oraz wspólnej polityki rybackiej. Ale – jak zauważyła – Wspólne Ramy Strategiczne umożliwią lepsze łączenie różnych funduszy w celu maksymalizacji efektów inwestycji, a to wszystko ma służyć realizacji priorytetów strategii „Europa 2020”. Lecz nie tylko, gdyż proponowane przez UE 11 celów tematycznych jest ściśle skorelowanych z celami rozwojowymi zawartymi w „Strategii rozwoju kraju 2020”.
 
Mówiąc o funduszach, minister Elżbieta Bieńkowska podkreślała, że w tej sytuacji zmieni się układ programów operacyjnych, m.in. będzie możliwość finansowania projektów z różnych funduszy, odejdzie się też od stricte sektorowego punktu widzenia. - Niestety, jeszcze nie mówimy o kwotach, ale o udziale procentowym – z lekkim żalem, ale i nutą optymizmu dodała pani minister, informując o szacunkowej alokacji na programy operacyjne polityki spójności. Regionalny wycinek unijnego budżetowego tortu może być jednak całkiem okazały. – Zamierzamy znacznie więcej pieniędzy przekazać do zarządzania na poziomie województw – zapowiedziałaElżbieta Bieńkowska
 
Z wykresu przygotowanego przez MRR widać, że regionalne programy operacyjne będą miały blisko 40% udział w funduszach strukturalnych - EFRR i EFS. - Algorytm podziału środków będzie taki sam dla wszystkich województw – zaznaczyła minister.
 
Na liście programów nie ma jeszcze Polski Zachodniej, ale priorytetowe inwestycje przyjęte przez partnerskie regiony mają duże szanse na pozyskanie wsparcia, gdyż wpisują się w nowy ład nowej perspektywy finansowej. Z programów makroregionalnych pozostała Polska Wschodnia, jednak – jak uprzedziła ministerBieńkowska – nie będzie dla niej żadnych preferencji przy podziale środków. 
 
Wystąpienie minister Bieńkowskiej w interesujący sposób przybliżyło słuchaczom zagadnienia związane z polskimi przygotowaniami do nowego okresu programowania. Mądre i mocne argumenty w negocjacjach Umowy Partnerstwa są bardzo ważne, gdyż wypracowany dokument będzie rzutować na realizację celów rozwojowych naszego kraju.
 
Omówienie Założeń Umowy Partnerskiej znakomicie uzupełniła o aspekt zachodniopomorski prezentacja województwa przedstawiona przez marszałka Olgierda Geblewicza. Spójna, punktująca najważniejsze wyzwania, najważniejsze problemy, dotyczące naszego regionu, pokazała, jak logicznie wpisać potencjał rozwojowy województwa w zakres wsparcia funduszy strukturalnych. Marszalek Geblewicz podkreślił, że województwo najbardziej cierpi na brak dostępności komunikacyjnej. Liczy, że pani minister Bieńkowska nadal przychylnie odnosić się będzie do połączenia Szczecina z A2 i A4, a to otworzy drogę nie tylko na Śląsk i do centrum kraju, ale także dalej, na Bałkany.
 
Z uznaniem pani minister spotkała się marszałkowska prezentacja listy 5 specjalizacji regionalnych, jak i 8 priorytetowych inwestycji Polski Zachodniej z pierwszoplanowym miejscem dla Odrzańskiej Drogi Wodnej. – O to nam chodzi! – skomentowała na konferencji prasowej.
 
W konferencji regionalnej uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i partnerów społecznych z całego województwa zachodniopomorskiego. W pierwszych rzędach zasiedli m.in. wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, prezydent Szczecina Piotr Krzystek i prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek
 
Po przerwie prof. dr hab. Waldemar Ratajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił słuchaczom wykład pt. „Województwo zachodniopomorskie na tle obszarów polaryzacji i dyfuzji rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce”. To było ostatnie oficjalne wystąpienie przed ponadgodzinną dyskusją, którą poprowadził wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż
 
Ostatnim punktem programu konferencji było podsumowanie jej plonu przez podsekretarza stanu MRR Marcelego Niezgodę
 
Konferencje organizowane z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach konsultacji Założeń Umowy Partnerstwa na okres programowania Unii Europejskiej na lata 2014-2020 toczą się ściśle według ustalonego kalendarza. Pierwsze trzy odbyły się w Katowicach, Opolu i Krakowie, dziś, 29 listopada – konsultacje toczyły się w Szczecinie, a 19 grudnia w Warszawie odbędzie się ostatnia z konferencji regionalnych. 

Przygotowanie Założeń Umowy Partnerstwa to jeden z kluczowych etapów prac nad dokumentami określającymi zasady wykorzystania funduszy z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Podczas konferencji regionalnych jest konsultowany z przedstawicielami województw oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. Założenia zawierają propozycje dotyczące m.in. celów i obszarów geograficznych Polski, których wsparcie jest szczególnie istotne dla rozwoju naszego kraju, podziału odpowiedzialności za wdrażanie funduszy pomiędzy władze krajowe i regionalne oraz zarys systemu wdrażania. Po przyjęciu dokumentu przez rząd, rozpoczną się prace nad przygotowaniem projektu Umowy Partnerstwa. Będzie ona kontraktem pomiędzy Polską a Komisją Europejską, pokazującym w jaki sposób Polska chce zainwestować fundusze unijne.
 
Więcej informacji na temat konsultacji Założeń Umowy Partnerstwa w serwisie internetowym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.