Marszałek Olgierd Geblewicz podczas konferencji zapowiadającej uruchomienie Portalu Przedsiębiorcy.
Innowacyjne narzędzie wsparcia lokalnych firm stworzył Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Będzie to pomoc „szyta na miarę”, całkowicie bezpłatna i obejmująca różne obszary działalności przedsiębiorstw – marketing, księgowość, prawo gospodarcze i podatkowe, e-commerce. - Oferujemy nie tylko doradztwo, ale też konkretne usługi specjalistów, z których skorzysta około 200 zachodniopomorskich firm - zapowiedział marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Nowatorski projekt dedykowany mały i średnim firmom z Pomorza Zachodniego przedstawił w poniedziałek w południe Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Tuż przed uruchomieniem Portalu Przedsiębiorcy, które zaplanowano na godzinę 15.
 
-  Zachodniopomorscy przedsiębiorcy są naszymi naturalnymi partnerami. Bardzo zależy nam na tym, aby rosły małe i średnie firmy. Żeby kreować nowe mikrofirmy, startupy - mówił Olgierd Geblewicz.
 
Marszałek podkreśliłł, że na ten cel Województwo Zachodniopomorskie przeznacza duże środki z Funduszy Europejskich. I są to nie tylko tzw. granty bezpośrednie na realizację inwestycji czy instrumenty finansowe dające możliwość zaciągania pożyczek na budowanie i rozwój firm.
 
- Od pewnego czasu regularnie dostarczamy coś, co jest motywacją do bycia przedsiębiorczym, kreatywnym, innowacyjnym. To jest oferta, z której najczęściej korzystają najmłodsi przedsiębiorcy albo osoby, które dopiero chcą założyć firmę - zauważył marszałek Olgierd Geblewicz. - Dzisiaj wypuszczamy kolejne narzędzie i liczymy na pozytywny odzew. Portal Przedsiębiorcy to nie tylko doradztwo, ale też konkretne usługi specjalistów, z których skorzysta około 200 zachodniopomorskich firm. Taki cel minimum sobie założyliśmy - doprecyzował marszałek.
 
Wyjaśniał, że dzięki Portalowi będzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy np. w dziedzinie doradztwa podatkowego.

- Z taką inicjatywą zgłosili się do nas pracodawcy rok temu, kiedy wprowadzano eksperyment podatkowy, który dosyć zabawnie nazwano Polskim Ładem. Ten Polski Ład był później wielokrotnie modyfikowany i każdy przedsiębiorca miał prawo się w tym chaosie podatkowym i prawnym pogubić - przypomniał marszałek.
 
Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie firm doradczych, wyspecjalizowanych kancelarii. Mniejszych, początkujących na to nie stać.

- Dzięki naszemu portalowi, będzie można otrzymać usługi doradcze w zakresie podatków, prawa finansowego, rozwoju e-commerce, marketingu - wyliczał marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Jak sięgnąć po tę pomoc? Wystarczy zarejestrować się na stronie portalprzedsiebiorcy.wzp.pl
 
- Portal jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny. Zarejestrowanie firmy w systemie zajmie kilka minut. Bez wychodzenia z domu - zapewniła Sylwia Kujawska, koordynatorka projektu w Urzędzie Marszałkowskim. - Po zarejestrowaniu konta i zweryfikowaniu przez operatora przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z sześciu głównych grup tematycznych doradztwa i dziesięciu tematów usług - wyjaśniła.
 
Pomoc będzie „szyta na miarę”, dostosowana do potrzeb firmy. Może to być szkolenie dla grupy pracowników, konsultacja ze specjalistą prawa podatkowego, udoskonalenie strony internetowej albo np. profesjonalna sesja fotograficzna produktów.
 
Przedsiębiorca samodzielnie wybierze formę wsparcia, w ramach przydzielonego limitu punktowego (10 350). Punkty należy rozumieć jak złotówki, bo właśnie na 10 350 zł określono wartość wsparcia dla jednej firmy. W procesie rejestracji obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.
 
- Zachęcamy do korzystania. Jako operator jesteśmy w pełnej gotowości! - poinformowała Justyna Ratajczak ze Startup Academy, która zabezpiecza wykonawstwo projektu. - Zarejestrowani w Portalu Przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu firm, doradców z kilku czy kilkunastoletnim doświadczeniem, którzy pracują z przedsiębiorcami w całej Polsce. Są to osoby, które będą w stanie pomóc rozwiązać problem, znaleźć rozwiązanie, poszukać ścieżek rozwoju. Poszukać możliwości, w jaki sposób na terenie województwa zachodniopomorskiego rozwinąć przedsięwzięcie.
 
Co ważne oprócz przedsiębiorców z Portalu mogą skorzystać również Ci, którzy dopiero planują założenie biznesu. Do nich skierowana będzie oferta warsztatów grupowych dotyczących formalno–prawnych zagadnień związanych z rozpoczęciem działalności. Tam otrzymają wskazówki na temat tego, jak stworzyć pierwszy model biznesowy.
 
Zarówno doradztwo, usługi jak i warsztaty będą bezpłatne. Stanowią pomoc de minimis dla przedsiębiorców.
 
Województwo Zachodniopomorskiego na realizację tego projektu przeznaczyło 1 848 125 zł.
 
- Portal Przedsiębiorcy to nowa e-usługa. Nasze województwo chce wyróżniać się realizacją projektów e-usług. Większość zadań, większość spraw będzie można zrealizować drogą elektroniczną - zapowiedział Michał Durka odpowiedzialny za Budowę Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej WZ. - System jest zbudowany w sposób modułowy. Mamy możliwość jego rozbudowy - dodał.
 
Zadanie jest realizowane w ramach projektu pn. „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie – Ster na innowacje - etap II” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie 1.14 "Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym".