Wieża jest nowoczesna, w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bowiem można wjechać na nią wózkiem, skorzystać ze specjalnych barierek i narracji głosowych, a informacje zamieszczono w alfabecie Braiille'a. Do budowy obiektu wykorzystano drzewo modrzewiowe. Ze szczytu ponad 30-metrowej konstrukcji widać nie tylko Zalew Szczeciński, Wolin czy skansen Słowian i Wikingów, ale - przy dobrej widoczności - także klify.

– Piękno naszego regionu to nie tylko pas wybrzeża, te 185 kilometrów piaszczystych plaż. To także takie miejsca, jak te w Wolinie. Miejsca wciąż nieodkryte. Jak się okazuje nie są odkryte zarówno przez turystów, ale również mieszkańców Pomorza Zachodniego. Z pewnością teraz to się zmieni – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Nowa turystyczna atrakcja to tylko część większego projektu władz gminy Wolin. Inwestycja objęła także rewitalizację 10 hektarów miejskiego parku i utworzenie ścieżek zdrowia wraz z oświetleniem oraz renowację amfiteatru znajdującego się w obrębie parku. Dzięki temu powstała siłownia plenerowa, zagospodarowano polanę, odnowiono posąg Trygława czy dokonano zmian w parkowej zieleni.

– Turystyka krajobrazowa jest coraz bardziej popularna. Wieża widokowa, zrewitalizowany park, te 10 hektarów w połączeniu z naszym skansenem i wybudowaną przystanią morską stanowią doskonałą ofertę wypoczynkową. Jestem przekonana, że w niedługim czasie staniemy sie alternatywą dla turystów i zatłoczonych plaż – powiedziała burmistrz Wolina Ewa Grzybowska.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 9 mln zł. Urząd Marszałkowski wsparł przedsięwzięcie funduszami europejskimi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. To prawie 4 mln zł. Zadanie wpisało się w założenie 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich oraz wiejskich”.