Wiceprezes Rady Ministrów Elżbieta Bieńkowska w czwartek, 15 maja 2014 roku, przebywała z wizytą w Szczecinie. Pani premier m.in. wzięła udział w spotkaniu „Polska Zachodnia – wyzwania i szanse w kontekście perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020”, które odbyło się w uniwersyteckim SERVICE INTER-LAB. Gospodarzem spotkania był marszałek województwa Olgierd Geblewicz, a honorowymi gośćmi oprócz Elżbiety Bieńkowskiej był sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski oraz wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz.

 

W sali wykładowej pojawili się praktycznie wszyscy zachodniopomorscy parlamentarzyści, do których dołączył poseł Dariusz Rosati, obecni byli samorządowcy, silna reprezentacja uczelni wyższych, a także przedstawiciele zachodniopomorskich instytucji i firm z branży chemicznej, morskiej, transportowej i żeglugowej. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałkowie województwa: Wojciech Drożdż i Andrzej Jakubowski.

 

Uczestników spotkania powitał marszałek Geblewicz. – Mamy dzień absolutnie wyjątkowy. Gościmy dziś panią wicepremier i dosłownie za kilka chwil zostanie oddany do ruchu najważniejszy dla nas odcinek S3 Gorzów – Międzyrzecz. Od tej pory ze stolicy Pomorza Zachodniego do stolicy kraju jedziemy wręcz ekspresowo – mówił marszałek. – Zawdzięczamy to wysiłkowi wielu osób, ale jest w tym niekwestionowana osobista zasługa ówczesnego ministra rozwoju regionalnego, pani Elżbiety Bieńkowskiej. Podjęła się przekonania premiera, że brakujące 30 km trzeba z powrotem wpisać do programu budowy dróg.

 

Marszałek dalej wskazał, że właśnie o takie przedsięwzięcia infrastrukturalne będzie zabiegać Polska Zachodnia. – Nasza dyskusja ma pomóc w odpowiedzi na pytanie jak i jakie potencjały Polski Zachodniej chcemy wykorzystywać – dodał na koniec.  

 

Zanim pani premier przejęła mikrofon, Olgierd Geblewicz, przy oklaskach sali, w dowód wdzięcznej pamięci przekazał Elżbiecie  Bieńkowskiej symbolicznego Gryfa.

 

Wicepremier Bieńkowska przypomniała, że Polska Zachodnia to jedna z dwóch strategii stworzonych oddolnie. Włożona praca dała jednak wyniki, od 30 kwietnia Strategia Rozwoju Polski Zachodniej jest dokumentem rządowym. W świetle tego faktu i w obliczu nowej perspektywy projekty, które powstaną w jej ramach mają praktycznie otwarte drzwi do środków i programów centralnych. Pani wicepremier wspomniała przy tym, że lada dzień zostanie podpisana Umowa Partnerstwa z Komisją Europejską, co uruchomi etap negocjacji Regionalnych Programów Operacyjnych. -  Pierwsi przedstawiliśmy Umowę Partnerstwa Brukseli i pierwsi ją podpiszemy. To dla nas naprawdę satysfakcja – podkreśliła.

 

Nowej perspektywie finansowej, mechanizmom dystrybucji środków poświęcona była w zdecydowanej części wypowiedź premier Bieńkowskiej. – To jest ostatni tak wielki budżet pomocowy. Musimy te środki mądrze i optymalnie wykorzystać. Stawiamy sobie dwa cele: dokończyć infrastrukturalne przedsięwzięcia i finansować te projekty, które są zyskowne w długotrwałej perspektywie – tłumaczyła Elżbieta Bieńkowska. -  Trzeba zarabiać na tym co się w głowie rodzi!

 

Dla obecnych na sali, dla Pomorza Zachodniego najważniejsze stwierdzenia dotyczyły  dróg S6, S10 i S11. Pani wicepremier potwierdziła, że w czerwcu będzie aktualizowany Program Budowy Dróg Krajowych, m.in. zostaną włączone do niego 3 ważnie dla regionu inwestycje: odcinek Szczecin Koszalin drogi S6 oraz obwodnice Wałcza i Szczecinka.

 

- Do 2022 roku cała sieć dróg ekspresowych ma być ukończona – zapowiedziała Elżbieta Bieńkowska, zaznaczając że to zadanie oczywiście rozłożone będzie w czasie.

 

Omawiając poszczególne komponenty Polski Zachodniej, pani premier zwróciła uwagę, że przyjęta strategia rozwoju bardzo dobrze wpisuje się w nową koncepcję programowania. – Położenie nacisku na kooperację biznesu i nauki odpowiada obecnym wyzwaniom – stwierdziła. Także akcentowała konieczność większego zaangażowania prywatnego kapitału w sferę badania + rozwój. – Myślę, że teraz jest czas Polski Zachodniej – skonstatowała.

 

Kończąc swoje wystąpienie, stwierdziła, że jej zdaniem bardzo „na czasie” jest włączenie problematyki rewitalizacji obszarów, nadmieniając przy tym, że właśnie powstaje krajowy program dotyczący rewitalizacji.

 

Minister Stanisław Gawłowski uzupełnił wystąpienie pani wicepremier o szczegóły inwestycji odrzańskich. - To prawdziwie szeroki front. Ale chcemy podnieść żeglowność Odry do III klasy – mówił. Wymienił długa listę projektów, których wartość jest liczona w miliardach złotych, takich jak odbudowa urządzeń regulacyjnych na granicznym odcinku rzeki, czy budowa wrocławskiego węzła wodnego. Stanisław Gawłowski zapowiedział też, że według jego oceny pogłębienie toru wodnego na Zalewie Szczecińskim do 12,5 m zakończy się praktycznie już w 2018 r.

 

Spotkanie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego zakończyła seria pytań z sali.

 

Po wizycie w Szczecinie wicepremier Elżbieta Bieńkowska gościła po południu w województwie lubuskim, gdzie z okazji oddania 30-kilometrowego odcinka S3, odbył się briefing z jej udziałem oraz marszałków województw: lubuskiego - Elżbiety Polak i zachodniopomorskiego - Olgierda Geblewicza. W spotkaniu z mediami uczestniczył też wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski.