Podpisanie umowy miało miejsce w środę, 31 marca 2021 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przy ul. Arkońskiej.
Najpierw udało się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, następnie przygotować projekt, teraz zabezpieczyć finansowanie. Dzięki temu rozpoczęcie budowy nowego obiektu na potrzeby oddziałów zakaźnych przy ul. Arkońskiej w Szczecinie jest coraz bliższe. W środę, 31 marca 2021 roku marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz dyrektor placówki Małgorzata Usielska podpisali umowę gwarantującą przyznanie eurofunduszy dla tej istotnej, medycznej inwestycji na Pomorzu Zachodnim.
 
Obecnie w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie leczy się 412 pacjentów covidowych, z czego 29 przebywa na OIOM-ie. Placówka przystosowała wcześniej swoje przestrzenie do takich potrzeb, m.in. kilka tygodni temu otwarty został zmodernizowany budynek „G”, w którym znajduje się 28 łóżek intensywnej opieki medycznej oraz 60 łóżek szpitalnych dla chorych wymagających tlenoterapii. Trzecia – najbardziej dotkliwa pod względem zachorowań i zgonów – fala pandemii pokazuje jednak, jak bardzo w regionie potrzebne są nowe oddziały zakaźne.
 
Inwestycja zostanie wsparta unijnymi funduszami. Kwota dofinansowania wyniesie blisko 65 mln zł, co stanowi aż 95% kosztów całego przedsięwzięcia. 58 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 6,8 mln zł to środki z budżetu państwa. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zabiegał o uruchomienie pomocy UE od maja 2020 roku, skutecznie przekonując Komisję Europejską do potrzeby budowy szpitala zakaźnego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
 
–  Bardzo się cieszę, że udało się nam jako jedynemu regionowi w Polsce, a może i Europie, przekonać Komisje Europejską, by kierować unijne wsparcie nie tylko na teraźniejsze potrzeby, ale także na przedsięwzięcia zabezpieczające nas w dłuższej perspektywie. Epidemiolodzy nie mają wątpliwości, że w przyszłości będziemy się mierzyć z równie groźnymi patogenami, co COViD-19. Chcemy się przygotować na takie sytuacje, aby mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogli się czuć na tyle bezpiecznie, na ile to możliwe – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Inwestycja przewiduje budowę i wyposażenie w aparaturę medyczną oddziałów zakaźnych. Pacjenci przyjmowani będą na oddziały w dwóch niezależnych punktach przyjęć SOR - pediatrycznym i dla osób dorosłych dostępnych na poziomie parteru. Dodatkowo na parterze znajdą się poradnie. Na pierwszym piętrze powstanie Oddział Dziecięcy Obserwacyjno-Zakaźny, natomiast na drugim i trzecim oddziały zakaźne dla dorosłych. Kolejne piętra – czwarte i piąte – przeznaczone zostaną na zaplecza socjalne, administracyjne oraz sale szkoleniowe dla studentów. W budynku zaprojektowano szereg rozwiązań umożliwiających bezpieczne przyjmowanie pacjentów z chorobami zakaźnymi oraz ich hospitalizację – to rozwiązania komunikacyjne, śluzy, izolatki czy pomieszczenia do dekontaminacji. Ponadto projekt zakłada stworzenie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na dachu nowego obiektu oraz budowę łącznika z Centrum Diagnostyki Obrazowej. Efektem zaplanowanych zmian będzie zintegrowanie oddziałów zakaźnych dla dzieci i dorosłych, skupienie pacjentów w jednym miejscu, a także izolowanie obiektu w trakcie pandemii.
 
–  Czekaliśmy na ten dzień bardzo długo, w obliczu obecnej sytuacji to dla nas szczęśliwy dzień. Ostatni rok dobitnie pokazał, jak bardzo potrzebny jest duży, nowoczesny budynek przeznaczony na oddział zakaźny. Dodatkowo bardzo cieszymy się, że w lokalizacji szpitala przy ul. Arkońskiej powstanie lądowisko dla śmigłowców – mówiła dyrektor placówki Małgorzata Usielska.
 
Zakończenie prac zaplanowano na listopad 2023 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia, które zlokalizowano w miejsce parkingu przy budynku B od strony ul. Arkońskiej, oszacowano na 68 mln zł.  Projekt wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.1 „Infrastruktura zdrowia”.