Nowe możliwości i przestrzenie pałacu w Siemczynie

Pałac w Siemczynie przy wsparciu Programu Regionalnego będzie przystosowany do przeprowadzenia rekonstrukcji historycznych. Ambitny projekt ma być gotowy najpóźniej w grudniu 2018 roku. Podpisanie umowy uruchamiającej unijne wsparcie odbyło się w poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku w Drawsku Pomorskim. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa oraz prezes Stowarzyszenia Henrykowskiego Zdzisław Andziak.

Przystosowanie zabytku do aktywnego udziału w przedstawieniach ma pozwolić uczestnikom poznać dawne codzienne życie mieszkańców pałacu. Nowy produkt, czyli interaktywna wystawa „Bal w Pałacu” połączona będzie z inscenizacjami oraz grami terenowymi inspirowanymi epoką baroku. Zespół Pałacowo-Parkowy w Siemczynie, który jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, dzięki realizacji zadania ma odwiedzać rocznie o ponad 2 tys. turystów więcej.

- Piękny miejsc na Pomorzu Zachodnim nie brakuje. To często także miejsca z bogatą i ciekawą historią, którą dzięki funduszom Regionalnego Programu Operacyjnego będzie można poznać w sposób aktywny. Z pewnością atrakcja w Siemczynie zainteresuje zarówno mieszkańców regionu jak i turystów, dla których województwo zachodniopomorskie staje się coraz częstszym kierunkiem wakacyjnych pobytów - podkreślił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Koszt prac to blisko 3,5 mln zł. RPO WZ 2014-2020 dofinansuje projekt kwotą ponad 2,4 mln zł. Jak zaznaczył prezes Stowarzyszenia Henrykowskiego Zdzisław Andziak unijne fundusze przeznaczone zostaną m.in. na roboty budowlane i stworzenie interaktywnego przedstawienia. Projekt będzie realizowany w ramach 4 Osi Priorytetowej „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych".

Pałac w Siemczynie to barokowa perła z początków XVIII stulecia. Stanowiła posiadłość rodu Goltzów, jednej z największych arystokratycznych rodzin pomorskich. Budowany był przez sześć lat, od 1722 do 1728 roku. Powstał z inicjatywy głowy rodu Henryka Bernarda von Goltza i kosztował 9 tys. talarów niemieckich. Seniorzy rodziny utrzymywali ścisłe związki z Rzeczpospolitą. Stanęli nawet po stronie króla Jana Kazimierza podczas potopu szwedzkiego. Legenda głosi, że właśnie w Siemczynie schronienie znalazł Andrzej Kmicic, gdy posądzono go o zdradę ojczyzny.