
Lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików. Astronomia, fizyka, chemia i biologia, a także projekcje gwiezdne. Widowiska i programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych. To wszystko odbywać się będzie w sercu Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie czyli planetarium, które aspiruje do bycia jedną z największych atrakcji w mieście i regionie. W środę, 11 stycznia br., odbył się w nim pierwszy pokaz. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz członkini zarządu Anna Bańkowska.
Goście obejrzeli film „Daleko stąd. Poszukiwanie światów poza Układem Słonecznym” w reżyserii Marca Horata. Dzięki najnowocześniejszym technologiom zastosowanym w planetarium pokaz odbył się w rozdzielczości 8K.
Kula planetarium ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 m2. Grubość ścian wynosi 30 cm. Do jej wykonania potrzeba było 160 metrów sześciennych betonu. Zawieszona jest na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. W jej wnętrzu przewidziano również miejsce na niewielką scenę, na której można organizować występy artystyczne. Planetarium pomieści 41 widzów.
Przyszłe pokazy w planetarium dotyczyć będą tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych. Będą również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów.
Jedną z ciekawszych form prezentowanych w planetarium będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Widz takiego wydarzenia ulega złudzeniu, że znajduje się w centrum akcji. Dzięki urządzeniom
i oprogramowaniu widzowie będą mogli „podróżować” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.
To jedyny w Polsce tego typu obiekt dysponujący systemem Voting Box, zamontowanym w fotelach. System ten umożliwia głosowanie, np. przeprowadzanie ankiet wśród widzów.
Planetarium MCN ma jeden z najnowocześniejszych systemów, w skład którego wchodzi cyfrowy system projekcyjny „full dome” 3D o rozdzielczości 8 K złożony z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów generatorów obrazu z oprogramowania SkyExplorer oraz wysokiej klasy systemu audio. Obraz wyświetlany jest na aluminiowym ekranie projekcyjnym o średnicy 10 m w technologii Ultreia Steam.
Mózgiem systemu planetaryjnego jest oprogramowanie SkyExplorer, które umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularno-naukowych, grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie oferuje nieograniczony dostęp do katalogów i baz online: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroidów, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów. Dzięki zaawansowanej technologii istnieje możliwość oglądania konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników. To narzędzie edukacyjne o szerokim spektrum tematycznym, które oprócz pokazów astronomicznych oferuje widowiska dotyczące biologii, chemii, geografii czy oceanografii. Daje ono możliwość prowadzenia lub uczestniczenia w sesjach pomiędzy innymi planetariami oraz wymianę danych między jednostkami naukowymi.
Inwestycja ta zrealizowana została przez konsorcjum firm AB Mikro i RSA Cosmos - francuskiego potentata w wyposażaniu tego typu obiektów. Jej koszt to 5,8 mln zł.
Otwarcie Morskiego Centrum Nauki, dofinansowanego środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaplanowano na maj 2023 r.