- Dzisiejsze spotkanie to okazja, by raz jeszcze wspólnie pochylić się nad proponowanym kształtem Kontraktu terytorialnego dla Pomorza Zachodniego. Stanowisko do Kontraktu, które budujemy od końca 2012 roku, wzbogacają uwagi i sugestie zgłaszane przez naszych regionalnych partnerów. Tym bardziej zachęcam do udziału w konsultacjach, które trwać będą do 22 sierpnia – zachęcał wicemarszałek Andrzej Jakubowski otwierając konferencję konsultacyjną. Jednocześnie poinformował, że równolegle do szczecińskich konsultacji trwają podobne w Warszawie. – Dziś marszałek województwa Olgierd Geblewicz dyskutuje o zachodniopomorskim Kontrakcie z wiceministrem rozwoju i infrastruktury Adamem Zdziebło – przekazał.
 
W poniedziałek, 4 sierpnia br., w Szczecinie odbyła się konferencja poświęcona projektowi stanowiska Zarządu Województwa do Kontraktu terytorialnego oraz prezentacji kluczowych dla rozwoju regionu w perspektywie do roku 2020 celów i przedsięwzięć, zawartych w tym dokumencie.
 
- W budowanie Kontraktu terytorialnego zaangażowani byli wszyscy, którym leży na sercu dobro Pomorza Zachodniego – akcentował wicemarszałek Andrzej Jakubowski. Przypomniał, że projekt stanowiska Zarządu Województwa jest kolejnym elementem procesu konsultacji, które zostaną zamknięte 22 sierpnia. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to najdalej do grudnia br. powinny zakończyć się negocjacje z rządem – mówił marszałek.
 
Po krótkim słowie wprowadzającym wicemarszałek Jakubowski przekazał mikrofon dyrektorowi Marcinowi Szmytowi z Wydziału Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego, który omówił założenia i proces tworzenia Kontraktu terytorialnego. – Z takim mechanizmem i w takiej skali nie mieliśmy do tej pory do czynienia – podkreślił dyrektor Szmyt. Przedstawiając krótki rys historyczny, przypomniał, że początkowa lista projektów priorytetowych liczyła 39 pozycji, a analizie pod kątem potencjalnej wagi dla budowania regionalnego stanowiska poddano ponad 190 propozycji projektów!
 
- Obecnie proponujemy listę 62 kluczowych dla naszego województwa przedsięwzięć, które szczegółowo prezentujemy w projekcie stanowiska Zarządu Województwa – mówił Marcin Szmyt, zwracając przy tym uwagę na to, że równolegle nad własną listą pracuje Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury.
 
– Jesienią siądziemy do negocjacji, w trakcie których będziemy przekonywać stronę rządową do naszej wizji rozwoju Pomorza Zachodniego – tak o tym właśnie procesie mówił wcześniej marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Wystąpienie dyrektora Marka Orszewskiego z Wydziału Zarządzania Strategicznego poświęcone było szczegółowym zapisom Kontraktu terytorialnego. Zaznaczył, że wyspecyfikowane w stanowisku 4 cele, a tym samym obszary wsparcia i konkretne przedsięwzięcia, to efekt łącznej aplikacji strategicznych dokumentów krajowych i unijnych. – Nie tracimy z pola widzenia innych celów niż te wymienione w Kontrakcie. Będziemy je realizować korzystając z innych mechanizmów, jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne lub Kontrakty samorządowe – oznajmił dyrektor Orszewski. Wyjaśniając skomplikowane zależności pomiędzy interwencją z poziomu krajowego, a tą z poziomu regionalnego, dodał, że w drugiej połowie sierpnia Komisja Europejska powinna odesłać projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 ze swoimi uwagami. Uwagi do RPO mogą mieć wpływ również na układ przedsięwzięć ujęty w stanowisku do Kontraktu.
 
W spotkaniu konsultacyjnym wzięli udział reprezentanci samorządów lokalnych Pomorza Zachodniego oraz przedstawiciele regionalnych instytucji i poszczególnych środowisk. Byli wśród nich wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko, włodarze miast i gmin z obszaru województwa.
 
Kontrakt terytorialny to nowe narzędzie porozumienia pomiędzy rządem a samorządami w ramach perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020. Lista przedsięwzięć wskazanych do objęcia Kontraktem Terytorialnym dla Województwa Zachodniopomorskiego liczy 62 pozycji. To efekt prawie dwóch lat prac i konsultacji społecznych. Znalazły się wśród nich takie przedsięwzięcia, jak m.in. modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć celem wzmocnienia powiązania regionu z systemem krajowym oraz odbioru energii z powstających nowych OZE, budowa tunelu pod Świną w Świnoujściu w celu doprowadzenia drogi krajowej nr 3 na wyspę Uznam, budowa zachodniego drogowego obejścia Szczecina wraz z przeprawą tunelową Police – Święta, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m czy przystosowanie Odrzańskiej Drogi Wodnej (odcinek zachodniopomorski) do żeglugi wg parametrów min. IV klasy żeglowności, w tym usunięcie „wąskich gardeł".