Budynek Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego wymagał kompleksowej modernizacji oraz dostosowania do aktualnych potrzeb, nie tylko ze względu na specyfikę leczonych tam pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, lecz także ze względu na stan techniczny.

– W ostatnich latach to kolejna duża inwestycja w sferze ochrony zdrowia. Każda z nich jest ważna, jednak ta wynikała z dużej potrzeby zaopiekowania się osobami, które chorują długotrwale. Takich miejsc bardzo brakuje, powinno ich być jak najwięcej w całym województwie. Nareszcie nasi medycy będą mieli godne warunki, by troszczyć się o pacjentów, mieszkańców naszego województwa, o naszych bliskich i przyjaciół. Paradoksalnie otwieramy dziś ten oddział dzięki pandemii, bo to wtedy właśnie zrozumieliśmy, jak nieprzygotowana na różne choroby jest ochrona zdrowia zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wówczas właśnie dostaliśmy zielone światło z Komisji Europejskiej na przeznaczenie większych środków na inwestycje zdrowotne. Mam nadzieję, że miejsc takich jak to będzie coraz więcej. Zdaję sobie sprawę, że nie zależy to wyłącznie od pieniędzy, ale też od wykwalifikowanej kadry. Trudno jest zbudować tak fantastyczny zespół, jak ten w Zdrojach, jednak warto do tego dążyć. Dziękuję Państwu za waszą wspaniałą pracę, za serce i opiekę nad pacjentami – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zakres prac obejmował m.in. przeprowadzenie zmian architektonicznych i kompleksową modernizację starego Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego mieszczącego się w pawilonie 7. W ramach zadania wyremontowano ponad 70 pomieszczeń o łącznej powierzchni około 1140 m2. Wymieniono wszystkie instalacje sanitarne, elektryczne, teleinformatyczne i grzewcze. Obiekt wyposażono także w instalację wentylacji mechanicznej, klimatyzację oraz instalację gazów medycznych. Budynek dostosowano do wymagań p.poż. W ramach przeprowadzonych prac modernizacyjno-adaptacyjnych wykonano nową stolarkę drzwiową, położono okładziny ścienne i podłogowe, wykonano nowe sufity.

– To dla nas bardzo ważny dzień. Ta inwestycja i wsparcie pozwoliło nam przejść w XXI wiek. To jest naprawdę coś niesamowitego dla naszych pacjentów. Teraz praca i wysiłek, by mogli wrócić do swoich środowisk i funkcjonować samodzielnie, będzie naprawdę łatwiejsza. Społeczeństwo się starzeje. Za chwilę takich miejsc będziemy potrzebować dużo więcej, dla naszych bliskich, dla nas samych. Dziękuję marszałkowi, bo tak łatwo powiedział o środkach unijnych, ale to jest naprawdę pracochłonny proces ich pozyskiwania, aby finalnie mogły wspomóc konkretne projekty – powiedział dyrektor szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler.

Dostosowanie obiektu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich obejmowało m.in. budowę podjazdu dla niepełnosprawnych przy wejściu do budynku, jak również bardzo ważny podjazd pozwalający na przemieszczanie się pacjentów na wózkach z części dolnej obiektu, na część górną. Ogromnym ułatwieniem zarówno dla personelu, jak również dla samych pacjentów, było utworzenie łazienek dostosowanych do potrzeb najbardziej niepełnosprawnych i niesamodzielnych pacjentów, umożliwiających m.in. przeprowadzanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych (mycia) na łóżkach. Ponadto zadbano o komfort wypoczynku chorych w wolnym czasie. W obiekcie powstał nowy pokój dzienny połączony z częścią jadalnianą. Wyremontowane zostały sale terapii grupowej, arteterapii, gabinet psychologa. Z kolei w ramach wyposażenia pawilonu oddział wzbogacił się o nowe, elektryczne i zwykłe łóżka dla pacjentów, specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, szafy i szafki przyłóżkowe.

– Kolejny już raz uczestniczę razem z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem w otwarciu inwestycji w placówkach ochrony zdrowia. Nasze województwo ma coraz lepsze warunki do leczenia swoich mieszkańców. Gratuluje marszałkowi i dyrektorowi Szpitala w Zdrojach tego oddziału, bo jest tu wiosenna nadzieja, życzliwość i nie dziwie się, że pacjenci uważają to miejsce za swój drugi dom – mówił wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Realizacja projektu wprowadza nową jakość w opiece nad pacjentami leczonymi z powodu zaburzeń psychicznych i somatycznych. Dzięki inwestycji diametralnej poprawie uległy warunki pobytu i leczenia pacjentów. Istotnie zwiększył się też komfort i bezpieczeństwo pracy personelu medycznego.

– Dzisiaj zaczyna się dla naszej społeczności terapeutycznej nadzieja na nowy etap w życiu. Mamy tu nowoczesny sprzęt, łóżka, w tym elektryczne, komfortowe stanowiska pracy, wszystko to dla chorych, którzy wymagają całodobowej opieki. Ale oprócz tego nasi pacjenci mogą tu rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia. Jest terapia zajęciowa z zajęciami plastycznymi, robótkami ręcznymi, majsterkowaniem, spacerami. Jest terapia wspomnieniowa, treningi orientacji społecznej, treningi opanowania agresji, jest wreszcie wspaniały ogród do hortiterapii. Pobyt jest długi, kilka tygodni i dłużej, ale jesteśmy jedną wielopokoleniową rodziną. Najmłodszy pacjent ma 27 lat, najstarszy 94, ale nie wiek jest istotny. Najważniejsze, że łączą nas serdeczne relacje i rodzinna atmosfera – przyznała kierownik Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego Szpitala „Zdroje” Janina Sztama.

Prace remontowe i budowlane w pawilonie Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego wraz z zakupem wyposażenia kosztowały ponad 7,5 mln zł (7.546.362,42 zł). Projekt „Dostosowanie obiektów SPSZOZ "Zdroje" w Szczecinie do nowych potrzeb epidemiologicznych” sfinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Środki na realizację zadania zostały przekazane przez Urząd Marszałkowski ze specjalnej puli REACT-UE, będącej odpowiedzią Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.