Huśtawka na dźwigozaurach
Niezwykła konstrukcja, która była atrakcją Pol’and’Rock Festival 2021, stoi już przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. I stamtąd rozpocznie objazd po kraju. Huśtawka zawieszona na replikach słynnych szczecińskich dźwigozaurów będzie radosnym i kreatywnym zaproszeniem na Pomorze Zachodnie. Uzgodnione są już pierwsze lokalizacje – Łódź, Gdańsk, Rzeszów. A w planach – kolejne miasta i kolejne artystyczne instalacje promujące region.
 
Pohuśtać się na żurawiach portowych to nie lada gratka. Taką atrakcję przygotowaliśmy dla uczestników Pol’and’Rock Festival, który po latach wrócił na Pomorze Zachodnie. Duża huśtawka zawieszona na replikach szczecińskich dźwigozaurów bardzo się spodobała. Festiwalowicze bawiący się na lotnisku Makowice – Płoty ustawiali się w kolejce, by zrobić pamiątkowe zdjęcia lub nagrać krótki film na huśtawce.
 
- Pomorze Zachodnie jest piękne, radosne, aktywne – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Huśtawka na dźwigozaurach symbolizuje morski region, portowe miasto, ale też radość życia, wypoczynek, wakacje w dobrym klimacie. Odrobinę tego dobrego zachodniopomorskiego klimatu chcemy wyeksportować do innych regionów. Zachęcić ich mieszkańców, by nas odwiedzili, by poznali atrakcje Pomorza Zachodniego.
 
Niezwykła huśtawka pojedzie do Łodzi, Rzeszowa, Gdańska. Trwają rozmowy również z Poznaniem i Warszawą. Uzgadniane są konkretne lokalizacje i terminy. Teraz na dźwigozaurach mogą pobujać się turyści i mieszkańcy Międzyzdrojów. W poniedziałek efektowna konstrukcja z logo Pomorza Zachodniego stanęła przy Promenadzie Gwiazd. Ma być tam co najmniej dwa - trzy tygodnie, a później ruszy w Polskę.
 
Dźwigozaury są pierwszą, ale nie ostatnią instalacją artystyczną, która będzie promowała region. Planowane są kolejne podobne projekty, inspirowane pomysłami mieszkańców, lokalnych artystów, organizacji społecznych.

Instalacje symbolizujące Pomorze Zachodnie będą realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WZ, działanie 1.14: Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym - „Ster na innowacje – etap II”.