Fascynujące lekcje przedsiębiorczości w 30 zachodniopomorskich szkołach
Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalanie cen, zakup urządzeń i materiałów, a nawet zatrudnianie pracowników - to zadania, z którymi mierzą się uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczących w projekcie „Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”. Nauka przedsiębiorczości odbywa się w formule gier online na nowoczesnej platformie edukacyjnej.

Kandydaci na przedsiębiorców będą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki - Branżowych Symulacji Biznesowych. Dzięki temu mogą prowadzić wirtualny biznes - hotel, biuro podróży, agencję eventową, salon fryzjerski, warsztat samochodowy. Zakładają firmę, kupują urządzenia, przygotowują ofertę, szukają klientów, ustalają ceny, zatrudniają pracowników etc.

- Podczas takich lekcji przedsiębiorczości mają możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych, zdobycia bardzo cennej wiedzy i umiejętności - podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - W projekcie realizowanym przez nasze Centrum Inicjatyw Gospodarczych uczestniczy już 30 szkół z całego województwa. Sześć zgłosiło się w ubiegłym roku, teraz dołączyły kolejne 24. W każdej placówce nawet 120 uczniów i grupy nauczycieli - wyjaśnia marszałek.

Listę nowych uczestników zakwalifikowanych na rok szkolny 2022/23 tworzy siedem placówek ze Szczecina, dwie z Pyrzyc oraz po jednej z Drawska, Łobza, Dębna, Świdwina, Myśliborza, Wałcza, Nowogardu, Białego Boru, Karlina, Stargardu, Kalisza Pomorskiego, Choszczna, Złocieńca, Wolina i Świnoujścia.
 
Wirtualny biznes – realne kompetencje
Nauka biznesu w wirtualnej rzeczywistości odbywa się m.in. podczas lekcji przedmiotów zawodowych. Grupy uczniów wcielają się role prowadzących firmy produkcyjne lub usługowe. Platforma edukacyjna jest dostępna online, wykorzystuje mechanizmy grywalizacji i ma za zadanie zaangażować młodzież w rozgrywkę toczącą się w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych. To pierwszy krok w kierunku własnej działalności gospodarczej.
Zajęcia zaplanowane są na cały rok szkolny 2022/23. Dzięki udziałowi w projekcie „Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką” (działanie Fabryka Startupów) placówki bezpłatnie otrzymują roczną licencję na korzystanie z https://revas.pl/symulacje/
 

Nauczyciele jako mentorzy biznesu


Dodatkowo organizowane są szkolenia certyfikujące dla nauczycieli - kurs i egzamin ma przejść co najmniej trzech pedagogów z każdej szkoły. Podczas warsztatów z ekspertami zdobędą nowe umiejętności, rozszerzą wiedzę techniczną z zakresu obsługi narzędzia, a także wiedzę dotyczącą prawidłowej oceny działań i postępów uczniów. Składa się na nią nie tylko wynik finansowy wirtualnego przedsiębiorstwa, ale także zadowolenie jego klientów i pracowników, rozwój, a nawet poziom zadłużenia. Po zaliczeniu dwóch etapów szkoleń (rozpoczynają się w tym tygodniu) oraz zdaniu egzaminu - nauczyciele otrzymają Certyfikat Trenera Branżowych Symulacji Biznesowych REVAS
 
Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych zachodniopomorskie szkoły dołączą do elitarnego grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski.

Projekt ,,Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką" realizuje Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Więcej informacji o jego działalności znajduje się na stronie www.cig.wzp.pl oraz profilu Facebook Pomorze Zachodnie otwarte na biznes.

Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji.