Huśtawka na replikach dźwigozaurów w środę (3 listopada) wróciła na Pomorze Zachodnie. Na szczecińskim Placu Orła będzie co najmniej do końca stycznia 2022 r.
Repliki portowych żurawi „dźwigające” huśtawkę powróciły na Pomorze Zachodnie. Oryginalna konstrukcja promująca Pomorze Zachodnie podczas kilkunastotygodniowej wycieczce po Polsce odwiedziła Warszawę, Łódź, Rzeszów, Gdańsk i Wrocław. Wcześniej zachwycała uczestników festiwalu Pol’and’Rock w Makowicach-Płotach. A teraz jest atrakcją dla zwiedzających szczecińskie Stare Miasto.
 
Huśtawka zawieszona na replikach słynnych szczecińskich dźwigozaurów - odrestaurowanych portowych dźwigów stojących nad Odrą – ma w nietuzinkowy sposób promować Pomorze Zachodnie. Huśtając się mamy poczuć klimat radosnego, przyjaznego regionu, zapraszającego do nadbałtyckich kurortów oraz żeglowania po zachodniopomorskich akwenach.
 
– Huśtawka na dźwigozaurach symbolizuje portowe miasto, radość życia i wypoczynek w dobrym klimacie. Po kilkumiesięcznym tournée po Polsce, podczas którego wzbudziła zainteresowanie w innych polskich miastach, atrakcja wróciła na Pomorze Zachodnie, a dokładnie do Szczecina. Teraz przez co najmniej kilka miesięcy będzie do dyspozycji mieszkańców regionu i turystów – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
Atrakcje stanęła w prestiżowym miejscu, bo na placu Orła Białego. Skorzystać z niej będzie można co najmniej do 31. stycznia 2022 roku. Później w planach jest kolejne tournée po Polsce.
 
Zabytkowe żurawie z nabrzeża Łasztowni, po renowacji w 2017 roku, stały się symbolami Szczecina. Ich mniejsze wersje były symbolami Pol’and’Rock 2021. Festiwalowicze bawiący się na lotnisku Makowice – Płoty ustawiali się w kolejce, by zrobić pamiątkowe zdjęcia lub nagrać filmik. W sierpniu dźwigozaurowa huśtawka pojechała do Międzyzdrojów, a później do Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Gdańska i Wrocławia.
 
Huśtawka na dźwigozaurach wykonana przez Metal Madness ze Szczecina - zwycięzcę II edycji Konkursu Gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu” w kategorii mikro przedsiębiorstwo - to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu instalacja, która promuje Pomorze Zachodnie. Planowane są kolejne podobne projekty, inspirowane pomysłami mieszkańców i lokalnych artystów. Będą one realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WZ, działanie 1.14: Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym - „Ster na innowacje – etap II”.