Przez dwie godziny marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz odpowiadał w piątek 24 stycznia 2014 roku na pytania internautów dotyczące wykorzystania unijnej puli dla naszego regionu, która wyniesie 6,7 mld zł. O co pytali marszałka internauci?

 

Czat został zorganizowany we współpracy z Głosem Szczecińskim i prowadzony był poprzez profil facebook redakcji. Internauci mogli również zadawać pytania pocztą elektroniczną.

 

Internauci pytali nie tylko o ogólne kierunki nowej perspektywy, ale również o konkretne problemy.

 

- Jakie priorytety stawia przed sobą zarząd województwa w wydatkowaniu unijnych funduszy na lata 2014-2020? – brzmiało jedno z pytań. Olgierd Geblewicz odpisał: -To bardzo ogólne pytanie. Priorytetem jest przede wszystkim gospodarka, infrastruktura i rozwój społeczny. Chcemy przez to zwiększyć ilość i jakość miejsc pracy.

 

- Czy „nowe RPO” ma w sobie zapisy dotyczące restrukturyzacji terenów postoczniowych w Szczecinie? - zapytała pani Dorota. - Przewidujemy duże środki na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu i jednym z takich kluczowych obszarów są tereny postoczniowe w Szczecinie – pisał marszałek, dodając, że RPO WZ jest dokumentem dość ogólnym, a bardziej precyzyjne zapisy znajdą się na poziomie Uszczegółowienia RPO WZ. Marszałek zaznaczył również, że ważne jest, aby właściciel terenu przygotował dobry pakiet inwestycyjny, umożliwiający wsparcie.

 

Pytano o wiele aspektów i szans jakie przed regionem stawia Regionalny Program Operacyjny 2014-2020, m.in. o szansę na dokończenie remontu kościoła, kwestię inwestycji sportowych (stadiony w Koszalinie i Szczecinie, skateparki), aktywizacji zawodowej studentów, jak również spraw inwestycyjnych i dotyczących infrastruktury drogowej i kolejowej.

 

- W ramach nowej perspektywy 2014-2020 Komisja Europejska wykluczyła możliwość przekazywania środków unijnych na wsparcie infrastruktury sportowej – wyjaśniał marszałek.

 

- Na co na pewno nie zostaną przeznaczone te środki? – pytał internauta Łukasz. - Na zbytki! Na działania, które nie budują potencjału gospodarki, nie podnoszą jakości życia i nie sprawiają, że Województwo idzie do przodu. W szczególności unikać musimy projektów, gdzie następuje "łapanka" beneficjentów (vide: część projektów szkoleniowych), czy takich które "umierają" po wyschnięciu unijnej dotacji – tłumaczył marszałek Geblewicz.

 

Wszystkie pytania wraz z odpowiedziami znajdują się na profilu facebook Głosu Szczecińskiego.

 

Czat był niekonwencjonalną częścią konsultacji społecznych, poświęconych projektowi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Otwarte dyskusje na ten temat odbyły się już w Szczecinie (9 stycznia 2014 r.) i Koszalinie (16 stycznia 2014 r.). Również w Szczecinie, 21 stycznia br. odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi, dotyczące możliwości, które III sektorowi zaoferuje nowa unijna perspektywa.

 

Konsultacje projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 zakończą się 27 stycznia 2014 r. Po ich zakończeniu opracowany zostanie raport z konsultacji, odnoszący się do wszystkich zgłoszonych w trakcie konsultacji uwag oraz sposobu ich przełożenia na kształt projektu Regionalnego Programu Operacyjnego. Raport zostanie upubliczniony, a projekt Programu przekazany do Komisji Europejskiej, co uruchomi formalny proces negocjacji.