Rowerzyści z gminy Białogard mają powody do zadowolenia. Powstała nowa trasa dla cyklistów ze wsparciem unijnym

Nowa droga rowerowa liczy ponad 7 km. Trasa przebiega po nasypie dawnej linii kolejowej i łączy 4 miejscowości w gminie Białogard. Do inwestycji dla cyklistów dołożył unijny Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Oficjalne otwarcie nowoczesnej infrastruktury odbyło się w piątek, 26 sierpnia 2022 roku w Nasutowie. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. 

Nowa droga rowerowa połączyła Nasutowo, Kamosowo, Łęczno i Białogard. Na jej trasie powstały trzy miejsca postojowe wyposażone w stojaki oraz ławki. Nowoczesna infrastruktura ma docelowo zmniejszyć ruch samochodowy oraz zachęcić mieszkańców do korzystania z alternatywnych, a przede wszystkim bardziej przyjaznych środowisku form transportu. 

– Cykliści w regionie mają kolejne powody do zadowolenia. Powstają nowe odcinki ścieżek dla miłośników dwóch kółek. To dobre wieści dla rowerzystów stawiających na aktywną turystykę, ale i mieszkańców czy uczniów, dla któych będzie to alternatywna forma dotarcia do miejsc pracy czy szkół – mówił zachodniopomorski wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Koszt inwestycji wyniósł 4,4 mln zł, z czego 3,3 mln zł przeznaczył z unijnej dotacji Urząd Marszałkowski. Prace przy projekcie związanym z budową trasy trwały od września 2020 roku.

Przedsięwzięcie wpisało się w założenia 2 osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.3 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Strategii ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego”.