Dziewięciometrowa jednostka ponad głowami w MCN - podpisanie umowy z TTS

Odwiedzający Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będą mogli podziwiać przecięty na pół, ponad dziewięciometrowy jacht z wyposażeniem, który zawiśnie pod sklepieniem w hali wystawienniczej. Obiekt przekazała samorządowej instytucji kultury firma Technologie Tworzyw Sztucznych z Łozienicy. Umowę z partnerem głównym podpisał w piątek, 26 sierpnia br. w MCN w Szczecinie, dyrektor MCN Witold Jabłoński. W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Dzięki temu eksponatowi, który wzbogaci kolekcję Morskiego Centrum Nauki, wiele osób będzie mogło zobaczyć jak jacht wygląda w środku i wyobrazić sobie jak wygląda życie żeglarza na nim, gdzie się śpi, gdzie odpoczywa. Mam nadzieję, że w związku z tym liczba pasjonatów żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i  w całej Polsce będzie rosła. Bardzo serdecznie dziękuję firmie TTS nie tylko za ten eksponat, ale także za stałą obecność, bo dzięki niej jako region jesteśmy producentem jachtów, które mają bardzo dobre opinie i trafiają na cały świat - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
- Udało nam się pozyskać partnera głównego z którym wiążemy nadzieję co najmniej na trzy lata. Kiedy byłem w muzeum techniki w Berlinie i widziałem nowe BMW przecięte na pół pomyślałem, że świetnie byłoby mieć jacht, który będzie można tak samo prezentować. I teraz te marzenia się ziszczają. Współpraca z TTS, HanseYachts będzie jeszcze realizowana na innym poziomie. Nasza modelarnia stanie się nowocześniejsza niż początkowo zakładaliśmy, a to dlatego, że pojawi się w niej stanowisko projektowania jachtów - dodał dyrektor MCN Witold Jabłoński.

Hanse 311 to jacht balastowy, którym po morzu lub wodach przybrzeżnych może żeglować 6 osób. Jednostka, o długości 9,45 m i powierzchni ożaglowania ponad 60 m2 , wyposażona jest w urządzenia ułatwiające stawianie i rzucanie żagli. Specjalnie przygotowany obiekt będzie wykorzystany jako eksponat na wystawie stałej w MCN.

- Bardzo cieszę się i dziękuję, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy. Nasza firma ciągle rozwija się, obecnie mamy zatrudnionych ponad 800 osób i chcemy, żeby region z tego korzystał. Aby pasję mieszkańców Pomorza Zachodniego przerodzić również w zaangażowanie zawodowe uczestniczymy także w edukacji młodzieży i dorosłych. W obszarach naszych zainteresowań są m.in. szkoły średnie, Politechnika Morska, ZUT, Akademia Sztuki - informował Prezes Spółki Technologie Tworzyw Sztucznych Maciej Twardowski.

TTS specjalizuje się w budowie kadłubów i pokładów łodzi dla takich światowych marek jak Hanse, Dehler, Moody, Sealine czy Fjord. Od 2007 r. należy do międzynarodowej grupy kapitałowej HanseYachts z Greifswaldu, będącej czołowym producentem jachtów na świecie. Rocznie produkuje wspólnie z nią ponad 600 jachtów.