Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, podczas prezentacji ekologicznego muralu w Połczynie-Zdroju. To jeden z siedmiu takich projektów wykonanych w tym roku z inicjatywy urzędu marszałkowskiego.
Zdobią przestrzeń oraz - co najważniejsze – oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. We wtorek (8 listopada) odbyła się oficjalna prezentacja dwóch ekomurali, które powstały w ramach unijnego projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”. W uroczystościach uczestniczyli Członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.
 
Mapa Pomorza Zachodniego wypełnia się kolejnymi ekologicznymi muralami. To wyjątkowe prace, do których wykonania używane są specjalne farby fotokatalityczne, neutralizując zanieczyszczenia. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Farby pochłaniają też dwutlenek siarki i opary rozpuszczalników, niszczą drobnoustroje - bakterie, wirusy, grzyby; redukują nieprzyjemne zapachy. Ich wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

Ekomalowidła są efektywnym filtrem powietrza, a także wizytówką zielonego regionu, ozdobą miejskich przestrzeni. Kolejne dwa efektowne murale  - z siedmiu realizowanych w tym roku - powstały w Połczynie-Zdroju (ul. Grunwaldzka 3) i Wałczu (ul. Tysiąclecia 2A). W oficjalnych prezentacjach uczestniczyli Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek - Członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiciele lokalnych samorządów i mieszkańcy. Na uroczystość przyjechał również Dominik Dziedzina, przedstawiciel kolektywu artystów z MurallStudio, którzy wykonali ogromne malowidła na elewacjach budynków.
 
Ekologiczne murale powstają w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, współfinansowanego z funduszy europejskich Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Projekty zostały wybrane w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Siedem murali zaplanowano w sześciu miastach regionu - oprócz Połczyna-Zdroju i Wałcza także w Szczecinie (2), Stargardzie, Policach i Goleniowie.