Czy sukces uda się powtórzyć? Zespół projektowy odbiera nagrodę w 2019 r
Zachodniopomorskie „Dobre Wsparcie” znalazło się wśród 15. finalistów, którzy walczą o wyróżnienie dla najlepszych europejskich projektów zrealizowanych z unijnym dofinansowaniem. Do 15 listopada br. trwa internetowe głosowanie. Mieszkańcy mogą oddawać głosy za pośrednictwem e-mailowego, bezpłatnego zgłoszenia.
 
– „Dobre wsparcie” jest projektem regionalnym, jednak o charakterze uniwersalnym, który może mieć zastosowanie w całej Europie. To  program na wyciągnięcie ręki, którego siłą jest powrót do relacji ludzi żyjących blisko siebie – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
 

Pierwszy taki projekt w Polsce! 

 
„Dobre Wsparcie” było pierwszym polskim projektem w historii, który zdobył tytuł Laureata REGIOSTARS. Zachodniopomorskie przedsięwzięcie zwyciężyło w roku 2019 w kategorii: Wyrównywanie szans i ubóstwa. W tym roku Komisja Europejska, zamiast tradycyjnego konkursu REGIOSTARS, zaproponowała internetowe głosowanie z okazji 15-lecia konkursu, dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej.
 
– Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Razem z pozarządowymi partnerami  tworzymy ofertę, by zapewnić zachodniopomorskim rodzinom odpowiednią pomoc w opiece nad osobami zależnymi, przewlekle chorymi, z niepełnosprawnością – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Cieszymy się, że Komisja Europejska trzy lata temu dostrzegła nasze działania. To bardzo budujące, ale najcenniejsze jest to, że zdobyliśmy zaufanie mieszkańców, przekonaliśmy, że warto korzystać z tej pomocy.
 

Wszystkie ręce na pokład  


„Dobre wsparcie” to wspólne przedsięwzięcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego i partnerów –  Fundacji Nauka dla Środowiska (lider), Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej realizowane w latach 2018-2020. Z pomocy w formie sąsiedzkich usług opiekuńczych skorzystało w sumie 347 osób. Partnerzy organizowali cykliczne szkolenia dla opiekunów, ale też dofinansowano remonty mieszkań, by likwidować bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością. Wdrażany był też system nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, określanych jako Uber... sąsiedzkich usług opiekuńczych. Korzysta z niego obecnie 51 instytucji. Dzięki aplikacji każdy potrzebujący pomocy może zaalarmować o swojej potrzebie. Aplikacja cały czas jest aktualizowana, pojawiają się nowe funkcjonalności.
 

Jedziemy dalej


Działania te są kontynowanie do dziś, w projekcie „Region Dobrego Wsparcia” (czas realizacji 2020-2023). W ramach realizowanych obecnie działań Województwo Zachodniopomorskie utworzyło  Regionalny Punkt Doradczy, w którym udzielana jest bezpłatna pomoc, m.in. psychologiczna, poradnictwo dotyczące dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy związane z rehabilitacją. Organizowane są szkolenia dla opiekunów osób zależnych w mieszkaniu modelowym utworzonym w Szczecinie przy ul. Starzyńskiego.  W projekcie zaplanowano też 10 edycji 5-dniowych turnusów dla opiekunów osób zależnych, połączonych z warsztatami psychologicznymi, w których udział wzięło blisko 100 osób.
 
Natomiast Fundacja Nauka dla Środowiska tworzy pięć mieszkań opieki wytchnieniowej, w których zapewniona będzie całodobowa opieka osobie zależnej, gdy nie może jej sprawować opiekun. Mieszkania powstają we współpracy z samorządami, które wyraziły chęć udziału w projekcie. Mieszkania powstaną w Podgrodziu (pow. policki), Myśliborzu, Stargardzie, Rzyszczewie (gmina Sławno) i Łobzie. Koszalińska organizacja zajmuje się także projektowaniem platformy informatycznej do obsługi rozwiązań inteligentnego domu w formie teleopieki.
 
Zadania Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dotyczą głównego trzonu projektu – sąsiedzkich usług opiekuńczych, a więc wsparciu w codziennych czynnościach, np. zrobienie zakupów, przygotowywanie i podawanie posiłków, porządki, pomoc w dotarciu do lekarza, urzędów, ale i np. spacery.  Organizacje utworzyły także dwie bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego – w Wałczu i Chojnie.
 

Można docenić e-mailem

 
I właśnie te wszystkie działania można docenić w jubileuszowej odsłonie konkursu  REGIOSTARS 2022.  Aby uczcić 15. rocznicę konkursu, organizatorzy wybrali 15 projektów spośród finalistów i zwycięzców poprzednich edycji i stworzyli mini-dokumenty o tym, co wydarzyło się od momentu nominacji do REGIOSTARS. Mieszkańcy mogą docenić te działania za pośrednictwem internetowego głosowania. Głosowanie trwa do 15 listopada 2022 r. na stronie http://www.regiostarsawards.eu
 
Z projektem „Dobre wsparcie” (ang. „Good Support") można zapoznać się na stronie http://www.regiostarsawards.eu
 
Aby zagłosować na „Dobre Wsparcie", należy na podanej stronie podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany link weryfikacyjny. Po jego kliknięciu, głosujemy na „Good Support". W przypadku braku wiadomości e-mail, prosimy o przeszukanie folderu Spam.
 

Kiedy wyniki?


Komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira, nagrodzi zwycięzców publicznego głosowania w listopadzie.
 
Projekt współfinansowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.Więcej informacji o projekcie „Region Dobrego Wsparcia”: https://rdw.wzp.pl/