- Przebudowa DW 152 to kolejna duża inwestycja drogowa w powiecie świdwińskim - podkreśla Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Rozpoczyna się długo oczekiwana przebudowa DW 152. Zmodernizowanych zostanie prawie 17 kilometrów trasy Świdwin - Połczyn-Zdrój. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich właśnie przekazał plac budowy wykonawcy. Inwestycja o wartości prawie 70 mln złotych ma być realizowana do wiosny 2024 r. Szczegóły projektu przedstawili dziś wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj, członek zarządu województwa Stanisław Wziątek i dyrektor ZZDW Michał Żuber.
 
Symboliczny start inwestycji odbył się w środę (7 września) w miejscowości Redło, w połowie drogi ze Świdwina do Połczyna-Zdroju. Za półtora roku trasa między tymi miastami ma zyskać zupełnie nową jakość. Dzięki współfinansowaniu z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego przebudowane zostanie 16,6 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 152, do skrzyżowania z DW 163 w miejscowości Buślary.
 
To długo oczekiwana modernizacja. W ostatnich latach DW 152 była przebudowywana na niewielkich odcinkach - w ramach środków, którymi dysponowały Rejony Dróg Wojewódzkich w Gryficach i Białogardzie. Wprawdzie ponad połowa liczącej 57,8 km tej drogi wojewódzkiej to odcinki w klasie A (bardzo dobrej) i B (dobrej), jednak jest też sporo odcinków w klasie D, czyli w stanie złym lub awaryjnym. Kierowcy narzekają na spękania nawierzchni i równość drogi, które mają wpływ wstrząsy i drgania pojazdów. Stąd intensywne zabiegi ZZDW i samorządu województwa o pozyskanie środków na remont tego ważnego szlaku.
 
- Wydarzenia z początku roku, które doprowadziły do ogromnego zamieszania na rynku materiałów budowlanych oraz wzrostu cen, miały niestety wpływ na nasze procesy inwestycyjne. Liczyliśmy, że przebudowa DW 152 ruszy wiosną tego roku. Cieszymy się, że mimo tych wszystkich zawirowań i konieczności powtórzenia przetargu, mamy wybranego wykonawcę, który będzie prowadził tę inwestycję – wyjaśnia wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
 
Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek podczas spotkania z mediami przy DW152 podkreślił, że projekty drogowe są realizowane dzięki funduszom UE. W nowej perspektywie (2021-2027) Pomorze Zachodnie ma otrzymać ok. 1,7 mld euro, z których spora część może zostać przeznaczona na unowocześnienie infrastruktury.
 
- Jako mieszkaniec powiatu bardzo się cieszę, że samorząd województwa przyjmuje nasze propozycje, umożliwiające realizację ważnych inwestycji lokalnych - mówił Stanisław Wziątek. - Niezwykle istotne jest, że to już kolejna duża inwestycja drogowa. Niedawno zmodernizowana została droga między Czaplinkiem a Połczynem. Czekamy na kolejne etapy.
 
W briefingu prasowym zorganizowanym w Redle uczestniczyli lokalni samorządowcy: Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek, Burmistrz Świdwina Piotr Feliński, Wójt Gminy Świdwin Kazimierz Lechocki; a także przedstawiciele firmy ONDE SA z Torunia, która jest wykonawcą przebudowy DW 152.
 
Modernizacja tej trasy wojewódzkiej polegać będzie na zmianie konstrukcji, która zwiększy nośność drogi, oraz poszerzeniu jezdni na odcinku szlakowym do 7 metrów, a w miejscowościach (Smardzko, Sława, Redło) do 6,5 metrów. Przebudowane zostaną również istniejące skrzyżowania i zjazdy. W dwóch miejscach powstaną ronda - pierwsze we wspomnianym Redle, gdzie DW 152 krzyżuje się z drogą powiatową i dwoma drogami niepublicznymi; drugie - na skrzyżowaniu DW 152 i 163.

W miejscowościach zbudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa, powstaną nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, zaplanowano również przebudowę zatok autobusowych i przepustów, a także sieci wodociągowej, oświetlenia drogowego i infrastruktury telekomunikacyjnej.

Zaplanowano również rozbiórkę mostu na rzece Mogilicy. W jego miejscu powstanie przepust. Zadanie nie obejmuje natomiast przebudowy mostu na rzece Redze. Ta przebudowa będzie objęta odrębnym zamówieniem. Prace projektowe jeszcze nie zostały zakończone.
 
Modernizacja DW 152 ma zakończyć się wiosną 2024 roku. Wykonawca będzie miał 540 dni od podpisania umowy na zakończenie robót budowlanych. Koszty realizacji zadania to 68,8 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę w powtórzonym przetargu złożyła firma ONDE SA.
 
Droga wojewódzka oznaczona numerem 152 ma w sumie 57,8 km. Zaczyna się w Płotach, przy trasie S6, i prowadzi na wschód do skrzyżowania z DW 163 w Buślarach, około 5 km do Połczyna-Zdroju.
 
W tym roku ZZDW zaplanował przebudowy aż dwóch dużych odcinków tej trasy. Opisany wyżej projekt jest realizowany z funduszy unijnych, natomiast z rządowego programu Polski Ład zostanie wyremontowanych ponad 16 km drogi na zachód od Świdwina (do miejscowości Starogard).