Klaster meblowy Pomorza Zachodniego rośnie w siłę. Nowa hala produkcyjna, nowe miejsca pracy i nowe produkty - to efekt otwarcia w Szczecinku zakładu płyt drzewnych przez PHU „Grzeskowiak”.  Inwestycja otrzymała wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Uroczystość odbyła się w środę, 7 czerwca 2017 roku i towarzyszyła targom „Hausmesse”.

Inwestycja firmy z Wolsztyna zwiększa potencjał produkcyjny przedsiębiorstwa. Z pomocą unijnych funduszy nowy zakład w Szczecinku zastosuje w produkcji innowacyjny proces wytwarzania formatek meblowych z płyt drewnopochodnych. Będzie to możliwe dzięki zakupie linii technologicznej, instalacji systemów logistycznych i sterowania oraz wdrożeniu działań związanych z obróbką czy odzyskiem odpadów produkcyjnych. Przedsiębiorstwo już prowadzi proces rekrutacyjny nowych pracowników. Do tej pory zatrudniło już blisko 30 osób, a docelowo liczba ta ma się podwoić.

- Branża drzewna i meblowa to dziś wizytówka nie tylko Polski ale i Pomorza Zachodniego. Obok światowych gigantów, mamy również rodzime firmy specjalizujące się w wysokiej jakościowo produkcji. Firmy z branży drzewnej coraz mocniej chcą działać na rzecz środowiska naturalnego i inwestują już nie tylko w projekty związane z energooszczędnością czy poprawą jakości powietrza - ocenił inwestycję Olgierd Geblewicz. Nieobecnego w Szczecinku marszałka województwa reprezentował dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Jacek Wójcikowski.

PHU „Grześkowiak” był jednym z pierwszych beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Otrzymał wsparcie w wysokości 3,4 mln zł, które gwarantowała umowa podpisana z marszałkiem województwa na początku sierpnia 2016 roku. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 7,5 mln zł. Fundusze przyznano w ramach konkursu ukierunkowanego na tworzenie nowych miejsc pracy w Specjalnej Strefie Włączenia, do której należą 74 zachodniopomorskie gminy. To w nich zdiagnozowano największe w regionie ubóstwo czy bezrobocie, a także niski potencjał gospodarczy.

- Dzięki tej inwestycji firma będzie nie tylko naturalnym zapleczem oraz silnym partnerem dla Kronospanu, ale przede wszystkim rozpocznie realizację ściśle wyspecyfikowanych zamówień dla kontrahentów - tłumaczył prezes przedsiębiorstwa Wojciech Grześkowiak.

Otwarcie inwestycji w Szczecinku towarzyszyło targom Hausmesse 2017. To wyjątkowe wydarzenie odbyło na specjalnie stworzonych do tego celu terenach Kronospan Design Center połączonych ze Szczecineckim Klastrem Meblowym stworzonym od podstaw w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Szczecinku. Udział w nich wzięło około 2 tys. osób reprezentujących największe polskie i zagraniczne firmy meblowe.