Na zdjęciu: Ludzie stoją i obserwują uroczyste otwarcie biurowca w danej fabryce Stoewera, wspartego ze środków Jessica II

Blisko 150 lat temu w budynkach na szczecińskiej dzielnicy Niebuszewo firma Stoewer uruchomiła odlewnię, w której powstawały m.in. maszyny do szycia i pracowało kilka tysięcy robotników. W ostatnich latach budynki raczej straszyły niż cieszyły, aż w końcu na ich rewitalizację zdecydowało się Modehpolmo. Deweloperowi z pomocą przyszły środki inicjatywy Jessica, które mimo zakończenia perspektywy unijnej 2007-13 wciąż pracują i rewitalizacją obszary miejskie.

- W fabryce Stoewera kiedyś były produkowane maszyny do szycia i do pisania, wszyscy znamy tę markę samochodów i rowerów. Jej spadkobiercą zostało Polmo, które produkowało niezwykle popularne Junaki. Dzisiaj Państwo Łukomscy ze środków Jessica II, dają temu miejscu nowe życie. Mam nadzieję, że firmy, które będą miały tu siedziby, będą naszą dumą, jak kiedyś Stoewer. – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz.

Fabryka II, bo tak nazywa się inwestycja dewelopera zrealizowana w historycznym obiekcie Stoewera z 1900 r. będzie pełnić funkcje handlowo-usługowe. Stworzono tu 50 lokali, a także lofty, których łączna powierzchnia to 2300 m2. Pomimo znaczącej przebudowy, budynek zachował swój historyczny charakter. Warta ponad 13 mln zł inwestycja została wsparta pożyczką z inicjatywy Jessica w wysokości ponad 6,64 mln zł, w ramach rewolwingu. Są to środki pochodzące z Inicjatywy Jessica 2007-2013, które wracają do obrotu dzięki spłacaniu wcześniej udzielonych pożyczek. Umowa pożyczkowa została podpisana w maju 2017 r. pomiędzy Bankiem Ochrony Środowiska a spółką Modehpolmo.

To już drugi projekt Modehpolmo zrealizowany przy wsparciu z Jessiki – pierwszy to Fabryka Polmo przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie (wartość inwestycji 25 mln zł, z czego 12 mln zł to wsparcie z Jessiki). Łączna wartość inwestycji realizowana przy wsparciu Inicjatywy JESSICA (lata 2017-2013) czy BOŚ w województwie zachodniopomorskim przekroczyła 380 mln zł. Dzięki unijnemu wsparciu zostały m.in. zrewitalizowane XIX wieczne kamienice, unowocześniono i przebudowano obiekty medyczne, powstały centra handlowo- usługowe. Inwestycje zmieniły obraz zdegradowanych, niewykorzystywanych obszarów miejskich oraz przywróciły je lokalnym społecznościom, tworząc nowe miejsca pracy.