Nowy zakład produkować będzie odzież roboczą. Zatrudnienie w nim znajdzie nawet 100 osób, głównie szwaczek. To dobre informacje do lokalnego rynku pracy, bo bezrobocie w tej części województwa, mimo znacznego spadku w ostatnich latach, nadal należy do największych w regionie. Spółka Kentaur Production do swej inwestycji wykorzysta unijne fundusze Urzędu Marszałkowskiego. W czwartek, 5 kwietnia 2018 roku w Łobzie, przedstawione zostały szczegóły przedsięwzięcia. W konferencji prasowej połączonej z przekazaniem umowy o dofinansowanie projektu udział wzięli marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Jarosław Rzepa, prezes firmy Bernt Dahl oraz burmistrz Piotr Ćwikła.

Zakład ma powstać na terenie podstrefy Łobez Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W nim wytwarzana będzie odzież robocza. Profil działalności nie został wybrany przypadkowo. Głównym udziałowcem spółki Kentaur jest bowiem duńska firma Kentaur A/S, która specjalizuje się w produkcji takiej właśnie odzieży na rynki europejskie, np. na potrzeby branży gastronomicznej czy służby zdrowia.

- W ramach obecnej perspektywy finansowej 2014-2020 chcemy pobudzać szczególnie te miejsca, którym jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy i biznes, jest trochę trudniej. Bardzo cieszę się, że firma Kentaur zdecydowała się aplikować o pieniądze do Regionalnego Programu Operacyjnego i zrobiła to skutecznie. Mam nadzieję, że  będzie ona też zachętą dla innych firm, pokazującą, że warto inwestować w Łobzie i powiecie łobeskim - przyznał zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Uruchomienie zakładu kosztować będzie ponad 10 mln zł. Inwestycję wesprze w ramach Programu Regionalnego Urząd Marszałkowski. To kwota prawie 3,8 mln zł. Środki te pokryją koszty nabycia 5 tys.m2 działki pod nowy obiekt, ale także zrefundują wydatki związane z zakupem innowacyjnego wyposażenia oraz specjalistycznych maszyn. Całość inwestycji zakończyć się powinna najpóźniej do września 2019 roku.

- Z inwestycją chcemy wystartować w lipcu br. Czekamy na wszystkie pozwolenia, które umożliwią nam rozpoczęcie prac budowie zakładu. Liczymy, że powstanie on wcześniej, bo do  przełomu maja i czerwca 2019 roku, o ile zaplanowane działania nie napotkają na przeszkody. Wierzę też, że ze względu na wciąż relatywnie wysoką stopę bezrobocia na Ziemi Łobeskiej znajdziemy chętnych do pracy w naszym przedsiębiorstwie. Dziękuję władzom samorządu województwa, gminy oraz  moim współpracownikom za zangażowanie i pomoc - podkreślił prezes spółki Kentaur Production Bernt Dahl.

W nowym miejscu zatrudnienie znajdzie aż 100 osób. To doskonała wiadomości dla lokalnego rynku pracy, który od prawie dekady skutecznie stara się walczyć z bezrobociem. O ile w 2010 roku Ziemi Łobeskiej jego stopa wynosiła 31,3%, to w lutym 2018 roku sięga ona 21,2%. Nadal jednak - mimo wyraźnego spadku - należy do największych na Pomorzu Zachodnim.

- To naprawdę dobre wieści dla Łobza. Nowy przedsiębiorca i co najważniejsze nowe miejsca pracy  - zaznaczyli zgodnie wicemarszałek Jarosław Rzepa i burmistrz Piotr Ćwikła.

Projekt wpisuje się w założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie” działanie 1.6 „Tworzenie  nowych miejsc pracy na obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej”. SSW to autorski mechanizm Urzędu Marszałkowskiego, który przewiduje pomoc dla tych zachodniopomorskich obszarów, na których zdiagnozowano problemy demograficzne i infrastrukturalne, złą dostępność do usług publicznych, niski potencjał gospodarczy, konsekwencje statusu wsi popegeerowskiej oraz ubóstwo. Obecnie to 74 lokalne samorządy zlokalizowane głównie w środkowej, wschodniej oraz południowo-wschodniej części województwa.

Czwartkowa konferencja prasowa posłużyła zarówno do przedstawienia szczegółów przedsięwzięcia, ale także do przekazania informacji o wsparciu wraz z umową dofinansowania. Dokumenty gwarantujące unijną pomoc zostały parafowane w środę, 4 kwietnia br. w Szczecinie. Podpisy na nich złożyli marszałek województwa Olgierd Geblewicz i prezes spółki Kentaur Production Bernt Dahl.