Projekt realizowany „Zintegrowane wsparcie dla rodzin i pieczy zastępczej na terenie województwa zachodniopomorskiego” jest od 1 stycznia 2017 r.

Pomoc rodzinom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej to główne założenie realizowanego przez Urząd Marszałkowski wraz z partnerami projektu „Zintegrowane wsparcie dla rodzin i pieczy zastępczej na terenie województwa zachodniopomorskiego”. W jego ramach organizowane są turnusy oraz specjalne zajęcia dla rodzin. W piątek, 10 sierpnia 2018 r. członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska wraz z dyrektor ROPS Dorotą Rybarską-Jarosz spotkała się w Koszalinie z rodzinami objętymi wsparciem.

Projekt realizowany jest od 1 stycznia 2017 r. wspólnie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider) oraz samorządy powiatowe –choszczeński, policki, wałecki, łobeski, koszaliński i szczecinecki.

– Chcemy zwiększyć dostępności usług społecznych w szczególności usług środowiskowych, opiekuńczych oraz usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w tym zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Oferujemy różne formy wsparcia, tak by jak najlepiej dostosować pomoc do problemów rodzin. To zajęcia Regionalnej  Akademii  Rodziny oraz Turnusy  Aktywizujące dla Rodzin – wyjaśnia członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

W ramach Regionalnej Akademii Rodziny realizowany jest program „Zdążyć przed rozwodem”, usługi mediacji rodzinnych „Szkoła dla rodziców, dziadków, narzeczonych”, warsztaty edukacji finansowej „Wybierz przyszłość”, usługi wsparcia psychologów, terapeutów, prawników czy grupy wsparcia i samopomocowe. Dodatkowe informacje i materiały rodzina.wzp.pl

Obecnie rodziny objęte wsparciem uczestniczą w specjalnie przygotowanym turnusie aktywizacyjnym (pierwszy z trzech zaplanowanych), który rozpoczął się 9 sierpnia w Koszalinie.  W jego trakcie rodziny będą pracować nad poprawą relacji rodzice – dzieci oraz między rodzeństwem, uczyć się jak rozwiązywać problemy czy wspólnie spędzać wolny czas. Uczestnicy po zakończeniu dwutygodniowego turnusu zostaną objęci także opieką „trenera rodziny”, którego zadaniem będzie wspieranie uczestników w miejscu zamieszkania.

W ramach obydwu form wsparcia (akademia rodziny i turnusy) organizowane są konsultacje i poradnictwo specjalistyczne, program terapii rodzin, poradnictwo prawne, coaching rodzinny, trening ekonomiczny, trening kulinarny, edukacja rodziców w zakresie organizacji czasu wolnego czy trening zastępowania agresji.

Rekrutacja uczestników do projektu realizowana była we współpracy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie.

Spotkanie pani marszałek Anny Mieczkowskiej, dyrektor ROPS Doroty Rybarskiej-Jarosz oraz p.o. kierownika Biura Rozwoju Społecznego ROPS Iwony Klimowicz odbyło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Koszalinie.

Projekt „Zintegrowane wsparcie dla rodzin i pieczy zastępczej na terenie województwa zachodniopomorskiego” współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020 w ramach  Działania 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym.