Turystyczna inwestycja z mocnym wsparciem eurofunduszy

Znajdujący się w Jarosławcu przy ulicy Uzdrowiskowej 15 aquapark Panorama Morska rozbuduje się. Powstanie 11 nowych zjeżdżalni, w tym tej najdłuższej w Polsce ponad 240-metrowej, ma niebawem nie tylko zwiększyć ruch turystyczny na Pomorzu Zachodnim, ale przede wszystkim przedłużyć letni sezon nad Morzem Bałtyckim. Unikatowych atrakcji przybędzie w gminie Postomino do końca 2019 roku. Umowę unijnego dofinansowania inwestycji podpisali w czwartek, 24 maja 2018 roku w Koszalinie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz prezes spółki TROPICOCO Katarzyna Zielińska.

Zjeżdżalnie, które ulokowane zostaną na trzech kondygnacjach jarosławieckiego Aquaparku Panorama Morska zajmą powierzchnię prawie 6 tys. m2. Wśród 11 z nich będzie najdłuższa zjeżdżalnia w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie o długości ok. 243 metrów. Jej nietypowa, a wręcz unikatowa konstrukcja o szerokości aż 2,5 metra umożliwi zjazd nawet 4-osobowymi pontonami. Dodatkowo wykorzystane zostaną technologię multimedialne, umożliwiające emisję dźwięków i świateł, a nawet obrazów wyświetlanych wewnątrz zjeżdżalni.

- Wykorzystujemy unijne możliwości, by na wiele sposobów uatrakcyjnić pobyt na Pomorzu Zachodnim. Dbamy o zabytki, tworzymy sieci ścieżek rowerowych i szlaków kajakowych, budujemy promenady zdrowia, rewitalizujemy parki miejsko-zdrojowe czy właśnie wspieramy powstawanie atrakcji wodnych jak aqua parki czy oceanaria - podkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Całość planowanej inwestycji skomponuje się z walorami turystyczno-przyrodniczymi obecnie funkcjonującego miejsca, które w odległości około 300 metrów od Morza Bałtyckiego oferuje 400 pokoi oraz kompleks odkrytych i zakrytych basenów m.in. z rwącą rzeką bądź sztuczną falą, liczne wodne zjeżdżalnie czy strefę wellness&spa z saunami i jacuzzi. Ponadto ośrodek wyróżnia się imponującymi rozwiązaniami pod względem zagospodarowania roślinnością. W każdej z jego części nasadzono liczne egzemplarze drzew i krzewów iglastych oraz liściastych, pnączy, krzewinek i bylin, należące do ozdobnych gatunków oraz ich odmian z kilkudziesięciu rodzajów.

Spółka obecnie jest przed rozpoczęciem robót. Ich koszt to ponad 14 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski w ramach Programu Regionalnego dołoży 4 mln zł. Z nowych możliwości będą mogli skorzystać mieszkańcy regionu, turyści oraz rodziny z dziećmi. Inwestycja ma zakończyć się do grudnia 2019 roku. Przedstawiciele Tropicoco, w tym prezes Katarzyna Zielińska ocenili przedsięwzięcie jako dużą inwestycję i spore wyzwanie, które sprawi jednak, że kompleks wodny będzie jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na Pomorzu Zachodnim i nad Bałtykiem.

Zadanie wpisuje się w założenia 1 osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji”.