Szanse i wyzwania w nowej perspektywie unijnej 2021-2027 - Konferencja ZIT KKBOF

Siłę i efekty współpracy samorządowej na terenie Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego, mocno podkreślił podczas otwarcia konferencji Marszałek Województwa –Olgierd Geblewicz. Jako zwolennik decentralizacji zarządzania i podziału funduszy na poziomie regionalnym zaznaczył, że pomimo, iż początki były trudne, już teraz wystarczy przejechać przez województwo, żeby dostrzec, że środki wydawane przez tutejsze samorządy są wykorzystane w pełni i zgodnie z potrzebami mieszkańców. Zaznaczył również, że specyficzny charakter naszego województwa wymaga wypracowania silnej aglomeracji, a współpraca 19 zrzeszonych w ZIT KKBOF samorządów – może być świetnym materiałem pod jej budowę w tej części województwa.

Marszałek potwierdził także, że instrumenty wdrożone w bieżącej perspektywie na terenie województwa zachodniopomorskiego - zarówno oba ZITy, jak również kontrakty samorządowe, które można spotkać tylko w naszym województwie - zostały bardzo dobrze oceniane przez Komisję Europejską, oraz że prowadzone są starania aby utrzymać je w latach 2021-27.

Zdaniem Piotra Jedlińskiego - Prezydenta Miasta Koszalina „zintegrowany charakter przedsięwzięć w wielu przypadkach zainicjował działania, które nie były wcześniej przez samorządy rozważane, np. w obszarze edukacji lub dróg rowerowych. W znacznym stopniu udało się także odmłodzić tabor i wzmocnić małe przedsiębiorstwa, których rozwój pozytywnie wpływa na gospodarkę całego naszego obszaru

- Jesteśmy gotowi na wykorzystanie jeszcze większej puli środków unijnych niż 40 mln euro, które zostały przyznane dla Partnerstwa ZIT KKBOF na lata 2014-2020 podkreślał natomiast Tomasz Czuczak – Sekretarz Miasta Koszalina.

Założenia i plany związane z przyszłą perspektywą 2021 – 2027 przedstawił Marek Orszewski – Dyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskim.

Jak podkreślił, w nowej perspektywie konieczne będzie opracowanie jednego spójnego dla wszystkich programów unijnych dokumentu tzw. Strategii Ponadlokalnej. 

W spotkaniu uczestniczyło 50 osób w tym przedstawiciele samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na obszarze ZIT KKBOF.