Goleniowski Park Przemysłowy to wciąż jedno z najważniejszych miejsc dla inwestorów na mapie Pomorze Zachodniego, ale coraz częściej uwagę zaczynają przykuwać mniejsze ośrodki.
Coraz częściej to już nie Szczecin i Koszalin, ale mniejsze ośrodki jak Łobez czy Nowogard przyciągają zainteresowanie przedsiębiorców chcących inwestować na Pomorzu Zachodnim. W sumie blisko 60 projektów inwestycyjnych prowadziło w mijającym roku Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego. Kilka z nich już zakończyło się sukcesem i utworzeniem miejsc pracy. We wzmacnianiu zachodniopomorskiej gospodarki pomagają precyzyjnie inwestowane środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.
 
Minął ledwie rok od momentu, gdy unijne fundusze wsparły uzbrojenie terenów przemysłowych w Nowogardzie, by pierwszy tamtejszy inwestor - firma Press Glass rozpoczęła rekrutację pracowników, a następnie otworzyła produkcję. To najlepszy dowód, jak umiejętnie inwestowane środki unijne rozwijają obszary, gdzie tworzenie nowych miejsc pracy nie przychodziło łatwo.
 
- Działamy systemowo, bo to przynosi najlepsze efekty. Taki charakter mają np. wprowadzone w Zachodniopomorskiem Kontrakty Samorządowe. Jedna, wspólna dla kilku samorządów umowa wsparcia środkami RPO przynosi kilka inwestycji: uzbrojenie terenów dla przemysłu w Nowogardzie, wsparcie okolicznego szkolnictwa, w tym zawodowego w pobliskim Maszewie, Osinie czy Goleniowie. Świat przedsiębiorczości otrzymuje z jednej strony infrastrukturę niezbędną do uruchomienia produkcji, a z drugiej strony perspektywę dostępu do wykwalifikowanej kadry, która jest niezbędna, by biznes mógł się rozwijać – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Sporą zachętą dla przedsiębiorców jest także atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych stworzony przez Samorząd Województwa w ramach mechanizmu Specjalnej Strefy Włączenia. Tu przykładem jest duńsko – polska firma Kentaur, która uruchomiła w Łobzie produkcję odzieży ochronnej dla gastronomii czy szpitali. Kolejne inwestycje i miejsca pracy w ramach SSW będą tworzone również w przyszłym roku, gdyż rozstrzygnięty z końcem mijającego roku konkurs w ramach RPO wyłonił kilka projektów do dofinansowania.
 
Wśród najciekawszych projektów zakończonych w 2018 r. można wymienić np. duńskiego Bestsellera (centrum logistyczne w Goleniowie), szwedzki firmy Specma i Klippan (nowe zakład w Stargardzie) czy duńskiego Jupitera (rozbudowa zakładu w Policach). Oficjalnego otwarcia swojego centrum dystrybucyjnego w Gardnie pod Gryfinem dokonało niemieckie Zalando. Jak wskazuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, obok cieszących się do tej pory największym zainteresowaniem inwestycyjnym takich lokalizacji jak Szczecin, Koszalin, Goleniów czy Stargard, coraz większą rolę zaczynają odgrywać mniejsze ośrodki: Karlino, Kołbaskowo, Gryfice czy Barlinek. Ich atrakcyjność rośnie wraz z lepszym skomunikowaniem. W dobie rekordowo niskiego bezrobocia w regionie, łatwiej tam również o pracowników. Na Pomorzu Zachodnim wciąż najbardziej popularne są w projekty typu greenfield, czyli realizowane na terenach niezabudowanych. Przedsiębiorcy wyrażają jednak coraz większe zainteresowanie projektami typu brownfield, tj. w miejscach, które pełniły już funkcje przemysłowe. W przyszłym roku znaczący impuls dla rozwoju lokalnej gospodarki może przynieść budowany na goleniowskim lotnisku terminal cargo i możliwość korzystania z transportu lotniczego. Od lat wśród nacji, które najbardziej doceniają dobre warunki do rozwoju biznesu na Pomorzu Zachodnim są Niemcy i Duńczycy. Co ciekawe, to również główne kierunki eksportu zachodniopomorskich produktów.
 
- Zachodniopomorskie produkty są doceniane za jakość i cenę. Właśnie dlatego promujemy te kierunki i prowadzimy specjalistyczne szkolenia eksportowe dla przedsiębiorców. Dzięki naszemu wsparciu regionalny biznes jest obecny na wielu branżowych targach. W mijającym roku firmy z sektora morskiego miały okazję odwiedzić m.in targi SMM w Hamburg, jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Z kolei branże transportowa i logistyczna, mogły się zaprezentować w Stuttgarcie na targach LogiMAT. – wyjaśnia dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Jacek Wójcikowski.
 
Te działania będą kontynuowane. Znaczącym wzmocnieniem lokalnej przedsiębiorczości będzie kampania reklamowa „Pomorze Zachodnie. Biznes w dobrym położeniu”, w której do inwestowania w regionie będą zachęcać lokalni przedsiębiorcy, zwycięzcy konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”. Środki unijne sprawiają, że rok 2019 przyniesie w zachodniopomorskiej gospodarce szereg ciekawych projektów. To m.in. inwestycje przedsiębiorstw w obszar badawczo-rozwojowy, zmieniające się szkolnictwo zawodowe, czy pierwsze w historii wsparcie dedykowane sektorowi stoczniowemu. Przyszły rok to także moment oceny przez Komisję Europejską wydatkowania środków unijnych na Pomorzu Zachodnim.
 
Do końca listopada 2018 r. Pomorze Zachodnie zakontraktowało 3,93 mld zł, co stanowi 58% dostępnych środków. Beneficjentom RPOWZ przekazaliśmy płatności w wysokości 21,6% alokacji na program (2,4% powyżej średniej dla kraju). Region z dużym wyprzedzeniem osiągnął cele narzucone przez zasadę n+3, czyli rozliczenia całości unijnego wsparcia do roku 2023.