Uroczystość inauguracji Programu Regionalnego
- Rozpoczynamy nową perspektywę finansową. Dzięki pozyskanym funduszom europejskim będziemy dalej zmieniać i rozwijać Pomorze Zachodnie - mówił podczas inauguracji Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 marszałek Olgierd Geblewicz. To największe finansowe wsparcie w historii województwa zachodniopomorskiego.

Nowy Regionalny Program Operacyjnego oparty jest na trzech filarach – gospodarczym, infrastrukturalnym i społecznym. Podczas uroczystości w Technopraku Pomerania marszałek Olgierd Geblewicz nawiązał w wypowiedzi do okresu przedakcesyjnego, a także odniósł się do roku 2007, a więc inauguracji pierwszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Bilans zmian jest pozytywny - mówił marszałek Geblewicz. Jednak na te zmiany nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat pieniędzy - dodał. - Liczą się ludzie z pomysłami, wizją i odwagą.  – Ta perspektywa nie jest łatwiejsza od poprzedniej. Zdajemy sobie sprawę, że do dyspozycji województwa zachodniopomorskiego są duże pieniądze, dzięki którym musimy sprostać wyzwaniom. Do naszych zadań należy zbudowanie silnej gospodarki, która będzie konkurować na globalnych rynkach, oraz która zapewni dobrą przyszłość naszym mieszkańcom - mówił marszałek. - 25 lat przemian miało także swoją cenę, dlatego będziemy budować solidarne i spójne społeczeństwo.

Marszałek zwrócił uwagę, że wyzwaniem tej perspektywy jest także dokończenie procesu modernizacji infrastruktury drogowej, kolejowej, infrastruktury ochrony zdrowia oraz  kultury.

- Jestem przekonany, że ta nowa perspektywa zakończy się sukcesem – mówił europoseł Dariusz Rosati.- Jeśli z mniejszym doświadczeniem i funduszami udało się zrobić tak wiele, to kolejne siedem lat będzie na pewno udane.

Podczas uroczystości inauguracji nowego RPO Komisję Europejską reprezentował Wolfgang Munch, zastępca Dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej

- W tym okresie programowania Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich. To ogromna odpowiedzialność - mówił Wolfgang Munch. - Komisja Europejska oczekuje, że województwo zachodniopomorskie osiągnie zamierzone rezultaty. Dodał, że będzie ona wspierać Pomorze Zachodnie w procesie wdrażania nowej perspektywy finansowej.

Budżet Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego  to 1,6 mld euro, czyli prawie 6,7 mld zł. Na tę kwotę składają się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1150 milionów euro) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (450 milionów euro)

Na wsparcie konkurencyjnych i nowoczesnych przedsiębiorstw w regionie, rozwój technologiczny oraz innowacji, a także budowanie współpracy nauki z gospodarką zostanie przeznaczona kwota 570 mln euro.  Ze środków RPO finansowane będą także inwestycje w transport. Pula 590 mln euro na ten cel zapewni większą dostępność do regionu. Perspektywa finansowa 2014-2020 to także środki zapewniające wysoki poziom kształcenia, zwiększające dostępność usług publicznych, a także wspierające walkę z wykluczeniem społecznym. Na projekty z tego obszaru zaplanowano w budżecie RPO 380 mln euro.

Jednym z pierwszych konkursów ogłoszonych w II kwartale roku będzie nabór tzw. Kontraktów Samorządowych – wspólnych przedsięwzięć grup samorządów lokalnych, obejmujących m.in. wsparcie w zakresie uzbrajania terenów inwestycyjnych, zintegrowanego transportu oraz szkolnictwa zawodowego. Zostaną także ogłoszone konkursy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. ZIT w województwie zachodniopomorskim został wyznaczony na bazie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego.  W III kwartale ruszą natomiast konkursy na tworzenie nowych miejsc pracy na obszarze Specjalnej Stefy Włączenia, a także na kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i poszukujących pracy. W IV kwartale można się spodziewać konkursów ogłoszonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie, a więc związanych z poprawą stanu środowiska miejskiego czy zwiększających potencjał sieci energetycznej do odbioru energii z odnawialnych źródeł.

Ważnym punktem uroczystości było podpisanie umów z instytucjami pośredniczącymi w wydatkowaniu funduszy europejskich zapisanych w RPO – Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  WUP, który reprezentował dyrektor Andrzej Przewoda, będzie odpowiadać za wdrażanie osi priorytetowych obejmujących cele tematyczne dotyczące wspierania zatrudnienia i mobilności pracowników. Wojewódzkie Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reprezentowany przez prezesa Jacka Chrzanowskiego będzie odpowiadał za inwestycje w obszarze ochrony środowiska.

Uroczystość inauguracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 odbyła się w czwartek, 26 marca, w Technoparku Pomerania.

 

Relacja fotograficzna: Omaleńczuk/Smartlink