Dodatkowe wynagrodzenie otrzyma personel zatrudniony w jednostkach wskazanych w „Wykazie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego”. Znajduje się w nim 25 placówek.

Swoją pracę wykonują w niezwykle trudnych warunkach, jakie narzuciła pandemia. Czasem za swoje poświęcenie i zaangażowanie otrzymują brawa, czasem doświadczają hejtu. Pracownicy ochrony zdrowia – pierwsza linia frontu walki z COVID-19 – zostaną objęci specjalną pomocą Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Na ten cel Zarząd Województwa przeznaczy ponad 15 mln zł, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego.

To ostatnie tak duże eurofundusze przyznane w tej perspektywie finansowej w Zachodniopomorskim Pakiecie Antykryzysowym.  O środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowniczych będą starać się dyrektorzy placówek, które każdego dnia stają do walki z koronawirusem i chorobą COVID-19.

– Ostatnie większe pieniądze, jakie mamy do dyspozycji w tej perspektywie finansowej w Regionalnym Programie Operacyjnym, przeznaczamy na wsparcie pracowników ochrony zdrowia, którzy z poświęceniem wykonują swoją pracę w niezwykle trudnych warunkach, jakie narzuciła pandemia. W tych trudnych czasach praca personelu walczącego z koronawirusem w sposób szczególny powinna budzić podziw i zasługiwać na uznanie. O dodatkowe środki będą mogli ubiegać się dyrektorzy szpitali. Będą też mieć wolną rękę w rozdysponowaniu wysokości kwot dla personelu, ponieważ w każdej jednostce jest inna sytuacja, najlepiej znana przez ludzi, którzy kierują poszczególnymi placówkami – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodatkowe wynagrodzenie otrzyma personel zatrudniony w jednostkach wskazanych w „Wykazie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego”. Znajduje się w nim 25 placówek, w tym także Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Dla każdej placówki z „Wykazu” skalkulowano maksymalną wartość alokacji, o którą będzie mogła ubiegać się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie (instytucja przeprowadzi nabór). To kwoty od 60 tys. do nawet 4 mln zł. Zostały one wyliczone na podstawie liczby łóżek/ambulansów funkcjonujących w jednostce w czasie pandemii SARS-Cov-2 (na podstawie danych wojewody). Przy ocenie wniosków i wyliczaniu ostatecznej kwoty wsparcia pod uwagę brany będzie okres 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie oraz faktyczna liczba wykorzystywanych łóżek w ramach walki z COVID-19. Finalna kwota, która trafi do poszczególnych szpitali, uzależniona będzie zatem od skali rzeczywistego obłożenia łóżek wskazanych jako „covidowe”.

Dodatek specjalny do wynagrodzenia ma charakter jednorazowy, a jego wysokość dla personelu zależeć będzie od zarządzenia dyrekcji poszczególnych jednostek.

– Mam świadomość, że w wyniku chaotycznych zmian legislacyjnych część branży została potraktowana nie fair przez Rząd, bo pierwotnie obiecano wyższe wynagrodzenia dla wszystkich bez wyjątku. Zarząd Województwa ufa, że dyrektorzy dobrze rozdysponują pieniądze z Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

Jednostki wymienione w „Wykazie” będą mogły ubiegać się o środki na dodatki dla personelu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie od 27 stycznia 2021 r. z działania 7.7.Regionalnego Programu Operacyjnego, współfinansowanego ze środków UE w okresie programowania 2014-2020. Nabór będzie trwał 3 tygodnie.