Gośćmi pierwszego spotkania Komisji Doraźnej ds. Funduszy Unii Europejskiej byli rektorzy oraz przedstawiciele zachodniopomorskich uczelni wyższych. Podczas spotkania omówiono potencjalne możliwości współfinansowania współpracy sektora nauki z przedsiębiorstwami w nowej perspektywie finansowej. Obradom komisji, która odbyła się w środę, 14 stycznia, przewodniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Naukowe środowisko Pomorza Zachodniego reprezentowali przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej, Politechniki Koszalińskiej, Akademii Sztuki, Pomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu oraz Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

W trakcie dzisiejszego spotkania chcemy przekazać Państwu komplet informacji dotyczących rozwoju publicznej infrastruktury badawczo-rozwojowej, pokazać dodatkowe możliwości. Spotkanie to połączone jest z Komisją Doraźną ds. Funduszy Unii Europejskiej i ma służyć również lepszemu komunikowaniu się – mówił podczas spotkania marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Proces pozyskiwania środków przez uczelnie wyższe jest złożony, dlatego chcemy pokazać państwu zarówno uwarunkowania polskie, jak i regionalne – dodał.

W nowej perspektywie finansowej jednym z kluczowych celów wsparcia jest dynamiczny rozwój gospodarki Polski. Cel ten ma zostać osiągnięty przez wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową w firmach. Założenia te zawarte są w Umowie Partnerstwa – dokumencie zawierającym kierunki interwencji w latach 2014-2020 trzech polityk unijnych w Polsce – Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Umowa ta obowiązuje wszystkich beneficjentów środków unijnych.


Wsparcie nauki w ramach RPO będzie możliwe w inwestycje uzgodnione w ramach Kontraktu Terytorialnego. Narzędziem do identyfikacji kluczowych przedsięwzięć w zakresie inwestycji w publiczną infrastruktury B+R na poziomie regionalnym będzie Zachodniopomorska Lista Infrastruktury Badawczej Na Rzecz Przedsiębiorstw. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które wpisują się w regionalną strategię inteligentnych specjalizacji oraz są współfinansowane ze źródeł prywatnych.

Dla środowiska akademickiego ważna jest Oś priorytetowa I – Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie (cel tematyczny 1 i 3). Głównym celem projektów w tej osi jest podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, dzięki wykorzystaniu potencjału regionalnych i inteligentnych specjalizacji.

Kolejną ważną osią jest oś IX Infrastruktura publiczna. Z tej puli będą finansowane zadania z zakresu e-administracji, e-zdrowia, e-kultury czy systemów informacji przestrzennej. Możliwa będzie również digitalizacja zasobów kulturowych i naukowych. Szansą dla środowiska nauki może być także oś VI – Rynek pracy (Priorytet adaptacja pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian). W tym wypadku przedsiębiorca samodzielnie zdecyduje o wyborze usługi rozwojowej odpowiadającej jego potrzebom. Będzie mógł skorzystać np. z bonu edukacyjnego lub refundacji kosztów.

Publiczna infrastruktura B+R będzie wspierana na poziomie krajowym w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (PO IR). O dofinansowanie mogą starać się projekty, które znalazły się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB), koordynowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do mapy zostały zgłoszone dwa zachodniopomorskie projekty uczelniane, ale pomimo dobrych ocen w pierwszym etapie naboru, nie otrzymały rekomendacji. Tryb naboru nie przewiduje również mechanizmu odwoławczego. Województwo zachodniopomorskie będzie wnioskować o ponowny przegląd projektów, które znalazły się w dokumencie. – Nie zgadzamy się z takim kształtem Mapy – mówił podczas spotkania marszałek Geblewicz.

Komisję Doraźną ds. Funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014-2020 tworzą: marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Jarosław Rzepa oraz radni: Paweł Mucha, Andrzej Niedzielski, Witold Ruciński oraz Dariusz Wieczorek.

Na 10 lutego 2014 r. w Stargardzie Szczecińskim zaplanowano spotkanie przedstawicieli: zachodniopomorskich szkół wyższych, przedsiębiorców, parków przemysłowych zainteresowanych współpracą z uczelniami.

Negocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego zakończyły się 5 grudnia 2014 r. Obecnie dokument czeka na ostateczną akceptację Komisji Europejskiej.