Na djęciu: Odnowiona palisada położona przy Górze Czcibora
Będzie nową atrakcją turystyczną Cedyni i ważną częścią inscenizacji historycznych słynnych walk z 972 roku.  Odnowiona palisada położona przy Górze Czcibora przeszła swój chrzest bojowy podczas dni miasta, w sobotę 22 czerwca br. To kolejna zakończona inwestycja Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
 
- Obiekt przez długi czas niszczał i niezbędna była gruntowana renowacja, która została przeprowadzona w taki sposób, aby obiekt jeszcze lepiej oddawał historyczny charakter miejsca, upamiętniającego pierwsze zwycięstwo oręża polskiego z 972 roku. Jestem pewien, że będzie nam służył przez długie lata – komentuje wicemarszałek Jarosław Rzepa, który uczestniczył w cedyńskich uroczystościach.
 
W pracach zastosowano surowo ciosane pale dębowe o średnicy ok. 30-45 cm obrobione przy użyciu siekier i toporów.  Pale są zamocowane za pomocą specjalnych zaostrzonych czopów w belce schowanej  45 cm pod ziemią. Podziemną część pali i deski podwalinowej opalono ogniem na głębokość ok. 2 cm. Cała konstrukcja ma prawie 8 metrów wysokości i 34 metry długości.
 
Obiekt znajduje się przy Górze Czcibora, na której znajduje się największy w Polsce pomnik orła. Umieszczona jest na nim tablica, na której widnieje napis w języku polskim i rosyjskim: "W 1000-lecie zwycięskiej bitwy pod Cedynią stoczonej w obronie ziem polskich nad Odrą i Bałtykiem przez Mieszka I i jego brata Czcibora z wojskami margrabiego Hodona pomnik ten zbudowano. Czerwiec 1972 r."
 
Aby z bliska zobaczyć ten 15-metrowy monument autorstwa Czesława Wronki i Stanisława Biżka, należy pokonać 270 kamiennych schodów. Będąc na górze nie sposób nie zachwycić się pięknym widokiem na dolinę Odry i Niemcy. U podnóża Góry Czcibora, oprócz parkingu, znajduje się mozaika, przedstawiająca scenę z bitwy pod Cedynią. W pobliżu jest również fragment średniowiecznej osady.
 
Raz do roku Góra Czcibora przenosi się w czasie o ponad tysiąc lat wstecz, kiedy  organizowana jest inscenizacja bitwy pod Cedynią. Bractwa rycerskie ukazują wygraną wojsk Mieszka I. Poza tym prezentowane jest życie średniowiecznych rzemieślników, kowala, skórnika, zielarki, garncarza, sokolnika, tkaczki, czy rogownika.
 
Palisada to kolejna – po wieży widokowej i pomoście w Ińsku – która zrealizowana została w ramach projektu „Budowa infrastruktury turystycznej w parkach krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego w celu zmniejszenia antropopresji – etap II” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–2020 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Koszt odnowienia palisady to 240 tys. zł.