Stan wdrażania polityki spójności 2021-2027 był jednym z tematów Konwentu Marszałków RP, który obradował 9 września 2021 r. w Toruniu. Fot. Sławomir Kowalski
Stan wdrażania polityki spójności 2021-2027 był jednym z tematów Konwentu Marszałków RP, który obradował 9 września 2021 r. w Toruniu.  Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego  reprezentował członek zarządu Stanisław Wziątek. Rozmawiano m.in. o przygotowaniach do wdrażania polityki spójności – umowie partnerstwa,  kontraktach programowych, ustawie wdrożeniowej.

Ważnym gościem obrad panelu poświęconego panelu dotyczącego stanu przygotowania do wdrażania polityki spójności 2021-2027 był Christopher Todd z Dyrekcji Generalnej ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej. Mówił  o procesie negocjacji, ale i wyzwaniach związanych z nową perspektywą finansową. Powiedział, że Polska jest po raz kolejny jednym z największych biorców  środków unijnych, choć zaznaczył, że przed regionami wiele wyzwań. Odniósł się także do kwestii wysokości alokacji dla trzech regionów. Mowa o Województwie Kujawsko-Pomorskim, Lubuskim i Zachodniopomorskim. Regiony te złożyły skargę do Komisji Europejskiej. – Przyglądamy się temu i niebawem udzielimy odpowiedzi. Prowadzimy rozmowy z władzami centralnymi i mam nadzieję, że będą konstruktywne – mówił Christopher Todd.

Przypomnijmy: w ocenie Marszałka i całego Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego podział  funduszy z polityki spójności na lata 2021-2027, zwłaszcza z tzw. rezerwy programowej, odbywał się z naruszeniem prawa i podstawowych zasad Unii Europejskiej. W efekcie  Pomorze Zachodnie poniosło stratę wynoszącą co najmniej sto mln euro. Województwo Zachodniopomorskie negatywnie ocenia też wspomniany sposób prowadzenia przez ministerstwo konsultacji i negocjacji w zakresie opracowywania umowy partnerstwa. Marszałek argumentuje, że MFiPR dokonało podziału funduszy w sposób nieprzejrzysty, skomplikowany, enigmatyczny i sprzeczny z wcześniejszymi deklaracjami.

Do tej kwestii  podczas konwentu  odniosła się także Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Powiedziała, że wciąż liczy na zwiększenie alokacji dla regionu. W obecnej sytuacji ten region  traci ok. 120 mln euro (w przypadku Pomorza Zachodniego to 103,5 mln euro) . – Uważamy, że regionalne programy operacyjne bardzo się sprawdziły. Osiągamy skutecznie wskaźniki i znacząco poprawiamy jakość życia mieszańców – a przecież właśnie o to chodzi – podkreślała.

W dalszej części spotkania marszałkowie rozmawiali także na temat wdrożenia mechanizmu instrumentów zwrotnych w procesie zarządzania rozwojem województwa oraz idei współdziałania samorządów regionalnych w zakresie likwidacji skutków klęsk żywiołowych. Przyjęto też  stanowiska: w sprawie zasady finansowania i wyceny świadczeń medycznych, związanych z medycyną ratunkową  oraz w sprawie przyznania przez Ministerstwo Zdrowia dotacji na realizację zadań statutowych Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy w związku z obowiązkiem finansowania wynagrodzeń dla lekarzy specjalizujących się w trybie pozarezydenckim.

Konwent Marszałków Województw RP (Rada Programowa) jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.