Nowoczesny tomograf kontenerowy w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. Szybsza diagnoza koronawirusa
Szpital Wojewódzki w Szczecinie otrzymał nowy, kontenerowy tomograf komputerowy. Będzie wsparciem dla diagnostyki płuc w przebiegu Covid-19. W ciągu doby w lokalizacji przy ul. Arkońskiej będzie można wykonać nawet 100 badań płuc pacjentów z koronawirusem. Urządzenie zostało zakupione dzięki unijnym środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
 
Tomograf został przywieziony do szpitala we wtorkowy poranek, 12 maja 2020 roku. Został osadzony przed budynkiem M (przed Zakładem Radiologii i Diagnostyki Obrazowej).
 
– Lekarze i pielęgniarki stoją na pierwszej linii frontu przeciwdziałania epidemii, dlatego pakiet medycznych działań stanowi jeden z głównych filarów Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Dynamika rozprzestrzeniania się wirusa wciąż jest spora. Dzięki współpracy i wspólnym wysiłkom udało się w ramach budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego znaleźć rozwiązania, które umożliwiają szpitalom przeprowadzenie zakupów niezbędnego sprzętu m.in. do diagnozowania tego bardzo groźnego wirusa – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – W przypadku placówki z Arkońskiej będącej głównym ośrodkiem wykrywania i leczenia COViD-19 w regionie, ten nowoczesny tomograf kontenerowy jest bardzo potrzebny, a wręcz niezbędny – dodał.
 
Dwuenergetyczny aparat może emitować promienie o różnej energii, co skraca czas obróbki danych, ułatwia i przyśpiesza diagnozę. Urządzenie może wykonywać diagnostykę każdej części anatomicznej, jednak teraz będzie stosowany do diagnostyki ewentualnych zmian w płucach spowodowanych chorobą Covid-19. Samo badanie trwa zaledwie minutę. Dodając wszystkie procedury w ciągu doby będzie można wykonać ich nawet 50 plus 50 kolejnych na tomografie, który funkcjonuje w Zakładzie Radiologii. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędna jest zarówno ocena radiologa, jak i opis, co wpływa na czas oczekiwania na wynik.
 
Sprzęt kosztował 3,8 mln zł i został zakupiony w ramach projektu wspartego eurofunduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 „Podniesienie jakości i dostępności usług medycznych SPWSZ w Szczecinie poprzez budowę budynku na potrzeby Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek, Stacji Dializ, Oddziału Neurologii wraz z Oddziałem Udarowym oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego wraz z wyposażeniem”.