Mielno nie zwalnia tempa z inwestycjami w atrakcje turystyczne. Tym razem samorząd miejski stawia na wykorzystanie przyrody i zakątków historycznych. Do czerwca 2018 roku ma powstać „Leśna Pętla Przygód i Tajemnic”. Inwestycję wesprze Urząd Marszałkowski w ramach RPO WZ 2014-2020. Podpisanie umowy o dofinansowania przedsięwzięcia z udziałem wicemarszałka województwa Tomasza Sobieraja i  burmistrz Olgi Roszak-Pezały, odbyło się środę, 17 stycznia 2018 roku w Mielnie.

„Leśna Pętla Przygód i Tajemnic" ma być nowym produktem turystycznym w regionie. Ścieżka oprowadzać będzie spacerowiczów po terenach leśnych od ulicy 1 Maja do ulicy Kościelnej. W sumie na edukacyjno-przyrodniczym szlaku zaprojektowano piętnaście atrakcji. Znajdą się na nim ciekawe zakątki uwzględniające przyrodę i historyczne budowle.

- Trasa ułożona na palisadach połączy się w pętlę stanowiącą jeden ciąg spacerowy. Skorzystać będą mogły z niego m.in. rodziny z dziećmi. Dodatkowo nowa infrastruktury przetnie się w czterech miejscach z innymi szlakami pieszo-rowerowymi - zaznaczyła burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała.

Przedsięwzięcie, które gotowe ma być do czerwca 2018 roku, wykorzysta zarówno naturalne położenie terenu, jak i znajdujące się na nim grodziska, bunkry oraz schrony amunicyjne z czasów II wojny światowej. Ponadto nowa infrastruktura zostanie wzbogacona artystycznymi instalacjami typu figura żołędzia czy szyszki, bramy, siedziska o różnych kształtach, a także podestami, tarasami bądź punktami widokowymi na polanach i pagórkach. Koszt inwestycji to prawie 1,2 mln zł, z czego unijna pomoc Urzędu Marszałkowskiego wyniesie ponad pół mln zł. Projekt wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, działanie 4.1 „Dziedzictwo kulturowe”.

- Mielno mocno inwestuje i dynamicznie się rozwija. To zresztą nie jest pierwsze unijne wsparcie na przeprowadzenie turystycznych inwestycji, jakie Gmina pozyskała w ostatnich miesiącach z Urzędu Marszałkowskiego. Wierzę, że nowa, a właściwie kolejna mieleńska atrakcja sprawi wielką frajdę dzieciom oraz zachęci jeszcze większą ilość turystów do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Pomorza Zachodniego - podkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

W drugiej połowie sierpnia 2017 roku władze miasta oraz wicemarszałek Jarosław Rzepa parafowały dokumenty dotyczące dofinansowania budowy promenady przyjaźni w Mielnie kwotą 1,7 mln zł oraz powstania skarbnicy wioski rybackiej w Chłopach w wysokości 824 tys. zł. Efekty końcowe prac poznamy również w 2018 roku. Infrastruktura ma zostać oddana do użytku do września.