116th CoR plenary session

Zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów wygłosił ważną opinię na temat konieczności uregulowania zbioru danych dotyczących rybołówstwa, który jest gromadzony przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu podkreślał rolę samorządów lokalnych i regionalnych w tym procesie. Opinia została przyjęta prawie jednogłośnie (jeden głos sprzeciwu) 10 lutego 2016 r.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz pełni także funkcję wiceprzewodniczącego w Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów. 

- Rybołówstwo, wraz z sektorami ściśle związanymi jak choćby przetwórstwo rybne, stanowi istotny element ekonomicznego funkcjonowania społeczności w regionach nadmorskich i nie tylko. To często podstawowe miejsce pracy dla ich mieszkańców, ale także historia i kultura związana z wielowiekowymi tradycjami, element krajobrazu i atrakcji turystycznych – mówił w Brukseli marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Gromadzenie danych dotyczących rybołówstwa jest nową instytucją UE, a obecne regulacje z roku 2008 wymagają zmian ze względu na uaktualnioną wspólną politykę rybacką. Konieczne jest poszerzenie zbioru danych rybackich m.in. o akwakulturę. - Również ekosystemowe zarządzanie rybołówstwem jest jednym z filarów odpowiedzialnego rybołówstwa. Takie podejście wymaga posiadania wielu danych, pozwalających na zrównoważone i odpowiedzialne podejście do rybołówstwa, tak aby nie powodować nieodwracalnych szkód dla środowiska. Brak pełnych danych ogranicza także uczciwą analizę problemów i może negatywnie wpływać na rozwój sektora rybołówstwa  - wyjaśniał marszałek Geblewicz.

W swoim wystąpieniu marszałek kilkukrotnie podkreślał znaczenie władz lokalnych i regionalnych zarówno w procesie gromadzenia danych rybackich, jak i w procesie ich wykorzystywania. Przypomniał, że władze te pełnią  bardzo istotną rolę we wdrażaniu rozporządzenia (WE) nr 508/2014, a więc dotyczącego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. - Dlatego tak istotne było dla mnie wprowadzenie poprawek zakładających konsultacje z samorządami w regionach, w których rybołówstwo odgrywa ważną rolę oraz wprowadzenie przedstawicieli z tych regionów do Regionalnej Grupy Koordynacyjnej.

Marszałek zwrócił uwagę na konieczność ujednolicenia formatu danych naukowych, tak aby mogły być łatwo wykorzystywane przez samorządy lokalne i regionalne. Zaznaczył również ważność gromadzenia danych społeczno-ekonomicznych związanych z  sektorem przetwórstwa rybnego. -Pochodzenie przetworzonych ryb stanowi ważny miernik umożliwiający zrozumienie łańcucha wartości w małych społecznościach zajmujących się rybołówstwem – mówił.

Olgierd Geblewicz podkreślił też, że proponowany tekst opinii jest wynikiem konsultacji regionalnych i został rekomendowany przez Naukowy i Ekonomiczny Komitet – STECEF. Podziękował kolegom z Komitetu Regionów za zaangażowanie i zgłoszone poprawki.

Marszałek szczególne podziękowania za wsparcie w procesie przygotowania opinii złożył dr. Zbigniewowi Karnickiemu z Morskiego Instytutu Rybackiego.

W całej Unii europejskiej sektor przetwórstwa rybnego zatrudnia 116 tys. osób zaś sektor akwakultury około 85 tys. pracowników.

Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich.

W tej kadencji Olgierd Geblewicz oprócz pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) zasiada także w Komisji Zasobów Naturalnych (NAT).

Opinia została przyjęta prawie jednogłośnie (jeden głos sprzeciwu) 10 lutego 2016 r. podczas 116. sesji plenarnej Komitetu Regionów.

Kliknij by obejrzeć więcej zdjęć z 116 sesji plenarnej Komitetu Regionów.