Lista odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naboru w ramach Działania 1.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw - Typ 1. Małe projekty B+R

1. Czy jednostka naukowa, wybrana na wykonawcę usługi zgodnie z wytycznymi konkursu (posiadająca odpowiedni stan nauki, potencjał badawczy i merytoryczny), może przekazać/zlecić wykonanie robocze usługi swojej spółce celowej?

Zgodnie z założeniami naboru w ramach Działania 1.1 Projekty badawczo – rozwojowe przedsiębiorstw typ 1 Małe projekty B+R wykonawcą usługi musi być jednostka naukowa posiadająca potencjał badawczy i merytoryczny umożliwiający realizację usługi B+R. Informacje dotyczące posiadanego przez jednostkę potencjału związanego z przedmiotem projektu i zakresem realizowanych przez jednostkę naukową prac powinny zostać uwzględnione przez wnioskodawcę w procesie wyboru wykonawcy usługi, przedstawione w dokumentacji aplikacyjnej i będą stanowić element oceny projektu w ramach kryterium „Kwalifikowalność wykonawcy usług”. Tym samym wnioskodawca powinien wykazać, że wybrany wykonawca usługi będzie w stanie ją przeprowadzić. Jeśli dla realizacji projektu niezbędnym jest wykonanie prac w ramach realizowanej usługi przez jednostki podległe bezpośredniemu wykonawcy usługi, w tym przypadku spółkę celową uczelni, IZ RPO WZ w wyjątkowych przypadkach nie wyklucza takiej możliwości.

Wszelkie informacje dotyczące usługi badawczo-rozwojowej, w tym sposób jej realizacji oraz koszty  powinny zostać jasno uregulowane w umowie przedwstępnej/umowie warunkowej/umowie właściwej zawartej pomiędzy jednostką naukową a Beneficjentem (i jak wspomniano powyżej będą podlegać ocenie na etapie wyboru projektu do dofinansowania). Jednocześnie koszt tej części prac powinien zostać wliczony w całkowity koszt usługi badawczo-rozwojowej i rozliczony w ramach faktury/faktur wystawionej przez jednostkę naukową na rzecz Beneficjenta. Należy także podkreślić, że całkowitą odpowiedzialność za  realizację całej usługi ponosi wybrana przez wnioskodawcę jednostka naukowa.

2. Realizacja specjalistycznych usług B+R rzadko kiedy możliwa jest w oparciu o zasoby kadrowe oraz techniczne jednej jednostki naukowej. Czy Urząd przewiduje możliwość budowy zespołów interdyscyplinarnych?

Zgodnie z założeniami naboru w ramach Działania 1.1 Projekty badawczo – rozwojowe przedsiębiorstw typ 1 Małe projekty B+R wykonawcą usługi musi być jednostka naukowa posiadająca potencjał badawczy i merytoryczny umożliwiający realizację usługi B+R. Informacje dotyczące posiadanego przez jednostkę potencjału związanego z przedmiotem projektu i zakresem realizowanych przez jednostkę naukową prac powinny zostać uwzględnione przez wnioskodawcę w procesie wyboru wykonawcy usługi, przedstawione w dokumentacji aplikacyjnej i będą stanowić element oceny projektu w ramach kryterium „Kwalifikowalność wykonawcy usług”. Tym samym wnioskodawca powinien wykazać, że wybrany wykonawca usługi będzie w stanie ją przeprowadzić. Jeśli dla części projektu (usługi badawczo-rozwojowej) niezbędnym jest zaangażowanie naukowców/ekspertów/zaplecza technicznego spoza wybranej jednostki naukowej i stworzenie zespołów interdyscyplinarnych, IZ RPO WZ w wyjątkowych przypadkach nie wyklucza takiej możliwości.

Wszelkie informacje dotyczące usługi badawczo-rozwojowej, w tym sposób jej realizacji oraz koszt  powinny zostać jasno uregulowane w umowie przedwstępnej/umowie warunkowej/umowie właściwej zawartej pomiędzy jednostką naukową a Beneficjentem (i jak wspomniano powyżej będą podlegać ocenie na etapie wyboru projektu do dofinansowania). Jednocześnie koszt tej części prac powinien zostać wliczony w całkowity koszt usługi badawczo-rozwojowej i rozliczony w ramach faktury/faktur wystawionej przez jednostkę naukową na rzecz Beneficjenta. Należy także podkreślić, że całkowitą odpowiedzialność za  realizację całej usługi ponosi wybrana przez wnioskodawcę jednostka naukowa.

3. W nawiązaniu do pkt. 3.6 regulaminu dot. wydatków kwalifikowanych w Działaniu 1.1, czy wydatki na „czyste” ekspertyzy bez budowy prototypu, projektów pilotażowych/walidacji itd. także będą kwalifikowalne?

Zgodnie z założeniami naboru w ramach Działania 1.1 Projekty badawczo – rozwojowe przedsiębiorstw typ 1 Małe projekty B+R wydatkiem kwalifikowalnym jest zakup w jednostce naukowej usługi badawczo-rozwojowej związanej z opracowaniem nowego lub ulepszonego produktu/usługi/technologii produkcji/projektu wzorniczego bądź jego/jej przetestowaniem. W rozdziale 3.6 Regulaminu konkursu podano tylko przykładowe rodzaje wydatków, które może objąć usługa B+R, nie ograniczając poziomu gotowości technologicznej (TRL), na jakim mają zostać przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe dotyczące rezultatu projektu. Podkreślenia wymaga jedynie fakt, że na etapie wyboru projektów premiowane będą projekty, w  ramach których prace badawczo-rozwojowe przeprowadzane przez jednostkę naukową zostaną zakończone co najmniej na poziomie sprawdzenia i demonstracji w warunkach  laboratoryjnych lub zbliżonych do rzeczywistych opracowanego w ramach projektu produktu (wyrobu, usługi), projektu wzorniczego, technologii produkcji. 

Wobec powyższego, o ile „czyste” ekspertyzy spełniały będą definicję usługi badawczo-rozwojowej (co będzie podlegać ocenie m.in. ekspertów zewnętrznych), wówczas tego typu usługa może stanowić wydatek kwalifikowalny w projekcie.

4. Czy przedsiębiorstwo (MŚP) w spółce z innym przedsiębiorstwem (np. spółką) jest traktowane jako całość?

W ramach konkursu dla działania 1.1 dofinansowanie udzielane jest mikro, małym, średnim (w rozumieniu Załącznika nr 1 do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu) oraz dużym przedsiębiorstwom.

Status przedsiębiorstwa określany jest na podstawie:

a) liczby osób zatrudnionych (RJP) – kryterium główne oraz

b) rocznej wartości obrotów netto lub

c) całkowitego bilansu rocznego.

Ustalenia wymaga również kwestia czy jest ono przedsiębiorstwem samodzielnym, powiązanym lub partnerskim. Szczegółowe warunki kwalifikowania przedsiębiorstw są zamieszczone w ww. załączniku nr 1 do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014.

Zależnie od tego, czy przedsiębiorstwo jest:

a) samodzielne – w takim przypadku do określenia statusu przedsiębiorstwa analizowane są dane jedynie wnioskodawcy,

b) partnerskie – w takim przypadku do określenia statusu przedsiębiorstwa niezbędne uwzględnienie obok danych wnioskodawcy także dane przedsiębiorstw partnerskich w stosunku procentowego udziału w kapitale lub prawie głosu,

c) powiązane - w takim przypadku do określenia statusu przedsiębiorstwa niezbędne uwzględnienie zarówno danych Wnioskodawcy i 100 % danych przedsiębiorstw powiązanych.

Poprawne określenie statusu przedsiębiorstwa wymaga gruntownej analizy jego dokumentów rejestrowych.  

W przypadku działania 1.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw Typ 1 Małe projekty B+R dofinansowanie udzielone może być przedsiębiorstwom niezależnie od ich statusu. Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu status przedsiębiorstwa nie wpływa na poziom dofinansowania, a jedynie na maksymalną liczbę punktów możliwą do uzyskania podczas procesu wyboru projektu, w trakcie oceny kryteriów jakości. Dodatkowo na duże przedsiębiorstwa (w rozumieniu ww. rozporządzenia) nałożono zapisami regulaminu  obowiązek zapewnienia efektów dyfuzji działalności badawczo - rozwojowej do regionalnej gospodarki.

Link: