Ponad 3 mln zł pomogą unowocześnić kształcenie zawodowe w Koszalinie. Urząd Marszałkowski przekaże eurofundusze na edukacyjną modernizację dwóch placówek. To Zespół Szkół nr 9 i nr 10. Oprócz prac remontowych planowany jest także zakup specjalistycznego sprzętu. Podpisanie umowy, na mocy której środki trafią do beneficjenta, odbyło się w Koszalinie, w czwartek, 22 lutego 2018 roku. Porozumienie parafowali wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz prezydent Piotr Jedliński.

Dzięki inwestycjom powstanie nowoczesnej infrastruktury gwarantującej wysoką jakość kształcenia. Koszt planowanych działań to prawie 4 mln zł. 3,3 mln zł dołoży ze środków unijnych Urząd Marszałkowski.

- Rynek pracy to dziś połączenie innowacyjnych przedsiębiorstw i wykwalifikowanej kadry. W tej sytuacji w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 zaplanowaliśmy spore wsparcie dla szkolnictwa zawodowego, zarówno na remonty i doposażenie placówek oświatowych, ale także szkolenia. Działanie te z pewnością zapewnią dalszy spadek bezrobocia oraz rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego - zaznaczył wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

W Zespole Szkół nr 9 modernizacja połączona zostanie z zakupem wyposażenia dla pracowni multimedialnej, 4 pracowni komputerowych oraz serwerowni. Pozwoli to na poprawę kształcenia w zawodach: technik elektronik czy technik informatyk. Z kolei w Zespole Szkół nr 10 oprócz remontu, zaplanowano doposażenie pracowni blacharstwa samochodowego, pracowni spawalnictwa, pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie z modelowaniem 3D oraz pracowni informatycznej. Ułatwi to praktyczną naukę przyszłym technikom mechanikom oraz blacharzom samochodowym.

- Dzięki modernizacji i doposażeniu w sprzęt będziemy mogli przeprowadzać egzaminy zawodowe w zawodach dotyczących obrabiarek sterowanych numerycznie - zapowiedział wicedyrektor ZS nr 10 w Koszalinie Bogdan Witek. - Będziemy kształcić naszych uczniów na jeszcze wyższym poziomie i w lepszej ofercie - przyznała z kolei dyrektor ZS nr 9 w Koszalinie Joanna Rydzewska.

Zaplanowane do realizacji edukacyjne przedsięwzięcia to dobre wiadomości zarówno dla wszystkich zainteresowanych praktyczną nauką zawodu, jak i dla lokalnego rynku pracy.

- Projekt obejmujący inwestycje w dwóch placówkach oświatowych został oceniony najwyżej, co  pozwoli na spore zmiany w praktycznej nauce zawodów w popularnej „samochodówce” i „elektroniku”. Unijna pomoc Urzędu Marszałkowskiego sprawi także, że do przedsięwzięć dołożymy jedynie 600 tys. zł - podkreślił prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Inwestycje, które zakończą się w czerwcu 2019 roku wpisują się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.8 „Infrastruktura szkolnictwa zawodowego”.