Dzień dla tych, którzy chcą tworzyć przyszłość
– W biznesie zawsze chodzi o rozwój, a instrumenty finansowe takie jak pożyczki, poręczenia, reporęczenia, wejścia kapitałowe mają stymulować rozwój regionu, a także pomagać mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. W przypadku instrumentów finansowych mamy do czynienia ze źródłem, które nie kojarzymy z pożyczkami, a więc Unią Europejską – wyjaśniał 23 maja 2018 r. podczas Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Finansowych w Szczecinie marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał, że Pomorze Zachodnie było jednym z pierwszych regionów w Polsce, które wprowadziło instrument JEREMIE, a także jednym z pierwszych regionów w Europie, które przystąpiło do instrumentu JESSICA. W poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 na te dwa działania zostało przeznaczonych ponad 400 mln zł, a w tej perspektywie kolejne 460 mln zł.

– Kluczowe jest to, że JEREMIE działa na rzecz mikro, małych  i średnich przedsiębiorstw, a więc działa w drobny sposób. Wiemy doskonale, że życie gospodarcze to jest budowanie efektu skali, kuli śnieżnej – wyjaśniał marszałek Geblewicz i dodał, że w poprzednich latach ze wsparcia instrumentu JEREMIE skorzystało ponad 6300 inicjatyw. – Dzięki temu możemy zmieniać niekorzystne trendy, z którymi mamy do czynienia. Zgodnie z danymi za rok 2015 Pomorze Zachodnie było trzecim najszybciej rozwijającym regionem w Polsce – dodawał marszałek.


Marszałek Olgierd Geblewicz podczas rozmowy z redaktorem Piotrem Kraśką odniósł się także do zmian w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. – Nowe regulacje tworzą zagrożenie dla lokalnych samorządów i efektywności inwestycji zagranicznych w Polsce. Mamy teraz do czynienia z sytuacją, w której rząd daje sobie prawo do decydowania, gdzie dana firma  ma się lokować, jeżeli ma uzyskać zwolnienia wynikające ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej  – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas debaty nie zabrakło też tematów związanych z innowacyjnością, finansowaniem działań kulturalnych oraz prognoz dotyczących unijnego wsparcia po roku 2021.

Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Finansowych odbywa się już po raz siódmy. To wydarzenie, które skupia zachodniopomorskich przedsiębiorców zarówno tych stawiających pierwsze kroki w biznesie, jak i bardziej doświadczonych.  Spotkanie jest okazją do rozmów na tematy związane z zakładaniem, rozwijaniem i wzmacnianiem biznesu, a ten jak wiemy bez pieniędzy ma nikłe szanse na powodzenie. Dlatego od 2012 r. zdobycie środków na ten cel, zwłaszcza z pomocą takich inicjatyw jak JEREMIE i JESSICA są  tematem głównym ZDIF.

Oprócz paneli dyskusyjnych uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach: „Budowanie efektywnego ekosystemu wsparcia MMŚP”, „Pożyczka Unijna Jeremie 2” czy „Od czego zacząć, żeby pozyskać wsparcie kapitałowe?”

 

 

Konferencja odbyła się 23 maja 2018 r. w Operze na Zamku w Szczecinie.