Szpital Wojewódzki w Szczecinie z nowym budynkiem
Szpital Wojewódzki w Szczecinie zakończył kolejną inwestycję. W lokalizacji przy ul. Arkońskiej powstał budynek Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego. Dodatkowo zakupiono urządzenia i aparaturę z najwyższej półki. Nowe przestrzenie będą wykorzystywane także do walki z pandemią koronawirusa. Zmiany kosztowały 60 mln zł, z czego prawie 54 mln zł to fundusze unijne. Oddanie obiektu do użytku odbyło się w piątek, 24 lipca 2020 roku. W uroczystości udział wziął m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
To jedna z największych inwestycji placówki w ostatnich latach. Nowy obiekt, zaprojektowany przez konsorcjum CH2 Architekci i NAAN Architekci, powstał w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala, który został wyburzony. Część główna składa się z czterech kondygnacji, natomiast niższa jest dwukondygnacyjna. Budynek połączono korytarzem z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Zabiegowym, w którym wykonywane są m. in. przeszczepy. W nowoczesnych przestrzeniach ulokowano: punkt przyjęć, stację dializ, Oddział Neurologii, Oddział Udarowy, Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek, Poradnię Nefrologiczną i Poradnię Transplantacyjną. Pandemia koronawirusa sprawiła, że tymczasowo budynek zostanie zajęty również przez oddział zakaźny i przeniesieni zostaną do niego pacjenci zakażeni COViD-19.
 
– Nowy budynek będzie służył wszystkim mieszkańcom Pomorza Zachodniego i pracownikom szpitala, by mogli skutecznie nieść pomoc. Pracuje tu wspaniały zespół ludzi. Z podziwem patrzymy na Państwa pracę i opanowanie, oparte na profesjonalizmie. To Wam zawdzięczamy, że fala zachorowań nie pochłonęła regionu. Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej moją pierwszą decyzją było przekazanie środków na zakup sprzętu niezbędnego do walki z koronawirusem, ale też rozpoczęcie kolejnej wielkiej inwestycji – budowy oddziału zakaźnego.  Jesteśmy pierwszym województwem w Polsce, które na problem zagrożenia epidemiologicznego patrzy długofalowo. W tym przypadku jest to o tyle łatwiejsze, że szpital jest w posiadaniu dokumentacji na nowy obiekt. To kolejna potężna inwestycja w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Zachodniopomorska ochrona zdrowia bardzo się zmieniła, ciągle jednak mamy sporo wyzwań. Dzięki inwestycjom i zakupie nowoczesnego sprzętu mamy w szpitalach dwie prędkości, ciągle jest wiele budynków, które odstają od najlepszych standardów. Chciałbym, aby nowe przestrzenie, takie jak ta oddana dzisiaj do użytku, były normą w szpitalach na Pomorzu Zachodnim – powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
 
O tym jak ważne są to miejsca w szczecińskiej lecznicy świadczą liczby. Z usług Oddziału Nefrologii korzysta rocznie średnio 850 pacjentów. Stacja dializ wykonuje ok. 13 tys. dializ każdego roku. Corocznie na Oddziale Neurologii leczy się zaś 1800 chorych. Przez 37 lat działalności transplantacyjnej placówka przeprowadziła ponad 1800 przeszczepów. Oddział Udarowy otrzymał zaś złoty dyplom za leczenie udarów przyznawany przez Europejską Organizację Udarowa.
 
– Tą inwestycją kolejny raz podwyższamy standardy leczenia. Lepsze warunki bytowe, rehabilitacji, przystosowanie do funkcjonowania w warunkach domowych wpłyną na szybszy powrót do zdrowia pacjentów, a tym samym na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej – mówiła dyrektor placówki Małgorzata Usielska.
 
Ponadto dla potrzeb budynku zdecydowano o zakupie sprzętu, w tym również tego do walki z COVID-19. To m.in. tomograf komputerowy, prawie 100 łóżek szpitalnych, z czego 34 to specjalistyczne łóżka z wyposażeniem, urządzenia do dezynfekcji za pomocą zamgławiania, urządzenia do dekontaminacji powietrza w obecności pacjenta i personelu, system do wykonywania testów na obecność koronawirusa oraz aparaty ECMO.
 
– Nowe przestrzenie i sprzęt medyczny to kamień milowy dla rozwoju nefrologii i transplantacji narządów.  Dzięki temu uzyskujemy możliwość zastosowania nowoczesnych metod leczenia w nowoczesnej infrastrukturze na miarę XXI wieku – przyznał ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek dr Marek Myślak.
 
Koszt przedsięwzięcia wyniósł 60 mln zł. Blisko 54 mln zł to unijne fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Pozostałą część w tej kwocie stanowiły środki własne szpitala i dotacja z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.
 
Efekt kolejnych zmian to kontynuacja rozpoczętego kilka lat temu w placówce gigantycznego procesu inwestycyjnego wspieranego potężnym zastrzykiem eurofunduszy oraz ponad 20 mln zł budżetu Marszałka Województwa. Tylko w 2019 roku w obiektach przy ul. Arkońskiej wyremontowano budynek „A”, gdzie poprawiono warunki leczenia na Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych. We wcześniejszych latach zaś zmodernizowano szpitalne oddziały kardiologiczne oraz zbudowano pawilon „L” i „M”, gdzie mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy, a także Centrum Zabiegowe i Centrum Diagnostyki Obrazowej.
 
Szpital Wojewódzki w Szczecinie to największa jednostka medyczna na Pomorzu Zachodnim. W dwóch lokalizacjach – przy ulicy Arkońskiej oraz w Zdunowie przy ulicy prof. Alfreda Sokołowskiego – świadczy usługi na 36 oddziałach, dysponuje blisko 1,1 tys. łóżkami oraz zatrudnia ponad 2,2 tys. osób.